Kolejny pakiet ułatwień w VAT, strategia rozwoju rynku kapitałowego - to niektóre zamierzenia resortu finansów na najbliższą przyszłość, o których mówiła w piątek minister finansów Teresa Czerwińska.

"Chcemy do końca roku przedłożyć Radzie Ministrów strategię rozwoju rynku kapitałowego" - mówiła podczas konferencji podsumowującej dorobek trzech lat resortu Czerwińska.

Zapewniała, że MF "bardzo mocno pracuje nad tym, aby system podatkowy był prosty, przyjazny i przejrzysty", choć, jak dodała, "to jest zadanie budowy systemu podatkowego na wiele, wiele lat".

Przypomniała, że przygotowana została Ordynacja podatkowa, która teraz jest konsultowana. "Pracujemy także nad ustawą o egzekucji w administracji, która to ustawa jest przestarzała i archaiczna" - mówiła Czerwińska.

Resort finansów pracuje też, jak dodała, nad "pakietem ułatwień w VAT". "I nie myślę tutaj o stawkach VAT-owskich, myślę o tym, aby uprościć ustawę VAT-owską" - powiedziała. "To będzie pakiet kilkunastu czy kilkudziesięciu takich zmian, z których każda pojedyncza jest drobną zmianą, ale wszystkie dodane do siebie dają pewną synergię i duże ułatwienie dla przedsiębiorstw" - mówiła.

Podkreślała, że "skoro mamy obowiązki dotyczące JPK, w przyszłym roku, chcemy zlikwidować deklaracje VAT 7". "To jest projekt bardzo ważny dla mnie osobiście, żebyśmy w przyszłym roku zarówno ten pakiet uproszczeń VAT-owskich, jak i deklarację VAT 7 zrealizowali" - powiedziała minister finansów.

Przypomniała, że jest już podpis prezydenta pod ustawą o PPK. "Bardzo chcemy wspierać przedsiębiorców w realizowaniu tego planu" - mówiła.