50 proc. firm uważa, że warunki prowadzenia biznesu w 2018 roku pogorszyły się w porównaniu z latami poprzednimi, wynika z badania nastrojów przedsiębiorców zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. 40 proc. uważa, że warunki się nie zmieniły, a 11 proc. jest przekonanych, że się poprawiły.

"Najgorzej oceniają warunki prowadzenia działalności w tym roku przedsiębiorstwa średnie (53%) i małe (49%). O tym, że pogorszyły się warunki prowadzenia firmy, jest natomiast przekonanych 41% dużych przedsiębiorstw" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem 8% średnich i 11% małych firm, warunki prowadzenia biznesu w tym roku się poprawiły. W przypadku dużych przedsiębiorstw odsetek ten był wyższy i wyniósł 19%, podano również.

Ponad połowa przedsiębiorców (56%) jest pozytywnie nastawiona do prowadzenia firmy w 2019 roku, w kontekście biznesowym, ale tylko 33% w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

37% firm jest negatywnie nastawiona wobec działalności w przyszłym roku w kontekście biznesowym, a 61% w kontekście zmian w prawie, wskazano.

"I w tym przypadku, w kontekście zmian w prawie, firmy duże, zatrudniające ponad 250 osób, są największymi optymistami. Tylko 34% negatywnie prognozuje prowadzenie firmy w kontekście zmian w prawie. Tymczasem dla firm średnich ten odsetek wynosi 65%, a dla małych 62%" - czytamy dalej.

Badanie zrealizowała firma Smartscope w listopadzie br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.