Według SIPRI rosyjskie przedsiębiorstwa sprzedały w zeszłym roku broń za 37,7 mld USD, co oznacza wzrost o 8,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Przedstawiciel SIPRI Siemon Wezeman podkreślił, że rosyjski przemysł zbrojeniowy odnotowuje znaczący wzrost od 2011 roku.

Po raz pierwszy w raporcie SIPRI rosyjskie przedsiębiorstwo - państwowy koncern Ałmaz-Antej, produkujący m.in. nowoczesne systemy obrony powietrznej - znalazło się w pierwszej dziesiątce światowych firm zbrojeniowych.

SIPRI zwraca uwagę, że w 2007 r. Rosja przystąpiła do konsolidacji swego przemysłu zbrojeniowego i przewiduje, że proces ten zostanie wkrótce zakończony.

W raporcie SIPRI wskazano, że w 2017 r. światowa produkcja broni wzrosła po raz trzeci z rzędu. Sprzedaż 100 największych na świecie przedsiębiorstw zbrojeniowych osiągnęła 398,2 mld USD, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czołowe miejsca w dalszym ciągu zajmują firmy USA; przypada na nie 57 proc. światowej sprzedaży broni. Udział Rosji to 9,5 proc.

Największym na świecie producentem broni jest amerykański Lockheed Martin Corp.

W raporcie SIPRI zwrócono m.in. uwagę na 24-procentowy wzrost sprzedaży zanotowany przez tureckie firmy zbrojeniowe. Wezeman wskazał, że jest to odzwierciedleniem "ambicji Turcji do rozwoju jej przemysłu zbrojeniowego, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na broń i zmniejszyć uzależnienie od zagranicznych dostawców".

AP odnotowuje, że SIPRI nie uwzględnia w swym raporcie przedsiębiorstw chińskich "z powodu niewiarygodnych statystyk".