"Listopad 2018 r. pokazuje stabilny wzrost lotniska w Modlinie. Dane za jedenaście miesięcy potwierdzają prognozowane przekroczenie w grudniu, po raz pierwszy w historii, progu trzech mln pasażerów Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin" - poinformowano w komunikacie.

Port przekazał, że od stycznia do listopada tego roku lotnisko obsłużyło 2 843 756 pasażerów, utrzymując średni roczny wzrost na poziomie ponad 5 proc.

"Liczba obsłużonych pasażerów w listopadzie wyniosła 241 993. Daje to wzrost o 5,4 proc. rok do roku" - napisano.

Port przypomniał, że 15 listopada samolotem z Palma di Mallorca przyleciał 14-milionowy pasażer lotniska.

W komunikacie przekazano, że wojewoda mazowiecki podpisał 29 listopada umowę z firmą Enigma na pięć bramek biometrycznych w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.

"Bramki będą częścią systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów. System ma za zadanie zweryfikować biometrycznie podróżnego - pobrać odciski linii papilarnych palca oraz zdjęcie twarzy. Pobrane dane system ma porównać z danymi odczytanymi z paszportu biometrycznego. Jego zadaniem jest także sprawdzenie wiarygodności dokumentów i wykrycie ewentualnych fałszerstw" - czytamy. Dodano, że warunkiem poddania się odprawie jest posiadanie polskiego paszportu biometrycznego.

Zdaniem p.o. prezesa lotniska w Modlinie Leszka Chorzewskiego, projekt ten usprawni odprawę pasażerską i zwiększy przepustowość lotniska.

"Tego typu urządzenia gwarantują znacznie większą precyzję kontroli bezpieczeństwa niż metody stosowane tradycyjnie do tej pory. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, funkcjonariusze, którzy wcześniej dedykowani byli do obsługi pasażerów metodą tradycyjną, teraz będą mogli skoncentrować się na innych zadaniach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym" - powiedział cytowany w komunikacie Chorzewski.

Port w zimowej siatce połączeń oferuje 45 kierunków. Wszystkie połączenia obsługiwane są przez irlandzką linię Ryanair.

Lotnisko w Modlinie powstało w 2012 r. Właścicielami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (33,29 proc. udziałów), województwo mazowieckie (32,66 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (29,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,66 proc. udziałów). Na lotnisku operuje Ryanair. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta