Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych Blik nawiązał „strategiczną współpracę” z firmą Mastercard, działającą na rynku kart płatniczych.

„W ramach partnerstwa, Blik dostarczy wygodną i niezawodną platformę płatności mobilnych i online. (…) Mastercard zapewni innowacyjne technologie płatnicze, rozpoznawalną na całym świecie markę oraz globalną sieć akceptacji” – poinformowały firmy.

Dzięki porozumieniu klienci krajowych banków, które oferują usługi Blik (w tej chwili jest to 11 instytucji), będą mogli płacić zbliżeniowo na całym świecie – w terminalach akceptujących zbliżeniowe karty Mastercard. Możliwe będą również płatności w zagranicznych sklepach internetowych.

Na tym nie koniec: „Mastercard i Polski Standard Płatności będą również współpracować przy ekspansji Blika na nowe rynki, poza granicami Polski” – czytamy w komunikacie obu firm.

- Użytkownicy Blika będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. To także początek drogi do oferowania płatności Blikiem dla użytkowników mobilnych aplikacji bankowych na całym świecie – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Reklama

Banki oferujące Blik mają ok. 20 milionów klientów. To mniej więcej 80 proc. polskiego rynku. Wprowadzając 6-cyfrowy kod dostępny bankowej aplikacji mobilnej klienci mogą obecnie płacić w krajowych e-sklepach, sklepach fizycznych, wypłacać pieniądze z bankomatów, a także dokonywać przelewów do odbiorców w kraju z użyciem wyłącznie numeru telefonu.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, karty z logo Mastercard stanowiły w połowie 2018 r. 44,2 proc. krajowego rynku. Karty z logo Visa odpowiadały za 54,8 proc., a 1 proc. przypadał na innych graczy.

Zych: Banki niepotrzebnie pozwoliły na ekspansję PayU czy Przelewów24 [WIDEO]