O rozstrzygnięciu piątego konkursu z działania "Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości" z RPO, poinformowano w piątek podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Jak mówiła wicemarszałek województwa Renata Janik, w ramach tego działania zarezerwowano w programie regionalnym 145 mln zł. "W dotychczas rozdysponowanych w konkursach przekazano ponad 100 mln zł. W sumie dofinansowanie otrzymało 29 wniosków" – dodała, zaznaczając, że konkursy z tej dziedziny cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na ostatni, właśnie rozstrzygnięty konkurs wpłynęło 35 wniosków, a do dofinansowania komisja skierowała 20. Przedsięwzięcia obejmowało dwa obszary: projekty badawczo-rozwojowe (których efektem mają być nowe technologie, produkty, usługi czy patenty w firmach) oraz przedsięwzięcia związane z powstaniem w przedsiębiorstwach infrastruktury badawczo-rozwojowej. Projekty zostaną wsparte ponad 33,3 mln zł z RPO.

Wśród beneficjantów jest m. in. Agencja Rozwoju Regionalnego ze Starachowic, która otrzyma ponad 2,4 mln zł na opracowanie innowacyjnego suplementu wspierającego proces fermentacji metanowej. Ponad 1,7 mln zł, na opracowanie i wdrożenie inteligentnego urządzenia multimedialnego wspomagającego poruszanie się osób niepełnosprawnych, otrzyma spółka Funtronic.

Z kolei firma Tamax dostanie 4,7 mln zł dotacji na wykonanie pilotażowej linii i demonstrację ostatecznej formy zintegrowanej technologii sekwencyjnego przetwarzania odpadów o strukturze wielkogabarytowej i wielomateriałowej. Unijne fundusze - 1,4 mln zł – będzie mogła wykorzystać także spółka Inneco, na realizację projektu "Biodestylacja – innowacyjna technologia przetwarzania biomasy odpadowej pochodzenia roślinnego". (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer