Żałobę obchodzą wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na Białorusi – ambasada w Mińsku i konsulaty w białoruskiej stolicy, Grodnie i Brześciu. Flaga Polski przed ambasadą w Mińsku została opuszczona do połowy masztu. Tam, gdzie nie ma masztu, flagi są przepasane kirem.

Żałoba narodowa rozpoczęła się w niedzielę. Zarządził ją prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.

Tragedia miała miejsce w czwartek. W kopalni doszło do zapalenia się i wybuchu metanu, w wyniku czego zginęło 13 górników, w tym 12 obywateli Polski i jeden Czech. W momencie katastrofy na głębokości ponad 800 metrów pracowało 23 górników; spośród 10 rannych dwóch górników pozostaje w szpitalu; obaj są Polakami.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych w Polsce i w polskich placówkach za granicą zostały opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwołane zostały imprezy masowe - wydarzenia rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)