Osoby zainteresowane informacjami o poziomie zadłużenia gospodarstw domowych w różnych krajach, muszą przygotować się na nieco dłuższe poszukiwania. Zadłużeniowe statystyki obliczane w odniesieniu do rodzin oraz singli, okazują się bowiem gorzej dostępne niż podobne wskaźniki dotyczące długów sektora publicznego. Dużą bazę danych o zadłużeniu gospodarstw domowych posiada między innymi Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Wspomniana instytucja prezentuje poziom zadłużenia gospodarstw domowych (rodzin oraz singli) w relacji do PKB prawie 80 krajów. Najbardziej interesujące wydają się oczywiście skrajne wyniki. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zaprezentować na poniższym wykresie kraje cechujące się najmniejszym poziomem długów gospodarstw domowych w relacji do PKB (1% - 14%). Tak niskie wyniki są notowane w następujących państwach: Afganistan, Sierra Leone, Mjanma, Czad, Pakistan, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga (DRK), Republika Środkowoafrykańska, Ukraina, Tadżykistan, Argentyna, Wyspy Salomona, Bangladesz, Kazachstan, Indie, Albania, Lesotho, Wyspy Św. Tomasza i Książęca, Arabia Saudyjska oraz Rumunia.

Lista krajów z bardzo niskim poziomem zadłużenia gospodarstw domowych zapewne jest dłuższa. Nie wszystkie takie państwa (np. z Afryki Subsaharyjskiej) posiadają jednak odpowiednie statystyki.

Warto zwrócić uwagę, że w grupie krajów zaprezentowanych na poniższym wykresie znajdziemy nie tylko państwa, które w skali całego globu można określić jako najbiedniejsze. Wyjątek stanowi np. Rumunia, Ukraina, Argentyna, Kazachstan i Arabia Saudyjska. Sytuacja każdego z tych krajów jest specyficzna. W przypadku Argentyny, ogromny kryzys finansowy z początku minionej dekady na długo zahamował wzrost poziomu zadłużenia konsumentów. Jeżeli chodzi o Arabię Saudyjską, to ważnym czynnikiem są między innymi wysokie wpływy z wydobycia węglowodorów, które przekładają się na sytuację gospodarstw domowych rodowitych Saudyjczyków.

Potężne długi posiadają między innymi Australijczycy oraz Szwajcarzy

Z punktu widzenia Polaków, ciekawą kwestią wydaje się też pozycja naszego kraju w międzynarodowym rankingu zadłużenia gospodarstw domowych. Dane MFW wskazują, że w 2017 r. konsumenckie zadłużenie naszych rodaków wynosiło 35% PKB (zobacz poniższa tabela). To wynik znacznie wyższy od notowanego chociażby na terenie Rosji (16%), Turcji (17%) oraz Węgier (19%). Z drugiej strony, większym od Polski wskaźnikiem zadłużenia konsumentów cechuje się np. Słowacja (41%). Dla wielu osób nie znających zadłużeniowych problemów Państwa Środka, sporym zaskoczeniem może być relatywnie wysoki wynik dotyczący Chin (49%).

Warto również zwrócić uwagę na kraje notujące najwyższe wskaźniki konsumenckiego zadłużenia (ponad 70% PKB). W tej grupie poza Tajlandią znajdziemy tylko państwa bardzo wysoko rozwinięte gospodarczo. Wbrew częstym stereotypom, jednej z najwyższych pozycji w rankingu zadłużenia nie zajmują Stany Zjednoczone. W porównaniu z Dania (117%), Australią (122%) oraz Szwajcarią (128%), wynik USA z 2017 r. (78%) wcale nie prezentuje się bardzo źle. Warto podkreślić, że wszystkie kraje z długiem gospodarstw domowych większym od PKB, jednocześnie cechują się bardzo wysokim poziomem zadłużenia mieszkaniowego ludności. Trudno się temu dziwić, bo mieszkaniowe długi zwykle stanowią główny element zobowiązań rodzin oraz singli.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

>>> Polecamy: 1172 zł za rodzinną Wigilię. Na co w tym roku Polacy wydali pieniądze?