"Dzisiaj (w poniedziałek - PAP), po raz pierwszy od dekady, rozpoczęły się regularne operacje lotnicze między londyńskim City a Polską. Połączenie to wzmocni więzi między naszymi krajami m.in. jeśli chodzi o turystykę, czy więzi gospodarcze między Warszawą a Londynem" - powiedział na konferencji prasowej członek zarządu ds. handlowych w London City Airport Richard Hill.

Jak dodał, dzięki temu połączeniu Brytyjczycy będą mogli podróżować nie tylko do stolicy Polski. "Warszawa to kolejna duża europejska stolica, która poszerzy naszą ofertę połączeń do Europy Środkowo-Wschodniej i umożliwi połączenia z Azją dzięki połączeniom LOT" - powiedział.

Jak tłumaczył, lotnisko London City Airport położone w dzielnicy Royal Docks, jest najbliżej położone do biznesowego i finansowego centrum Londynu, w odległości 9,6 km od City i innych atrakcji miasta, jak np. Tower Bridge, czy wieża The Shard.

Rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki przypomniał, że ze względu na krótki pas startowy i stromy kąt podejścia w tym porcie, LOT pozyskał specjalnie certyfikowane do lądowania w tym porcie nowe samoloty typu Embraer 190. Maszyna może zabrać na pokład 106 pasażerów.

"LOT pozyskał cztery tego typu maszyny specjalnie do obsługi połączeń do London City z trzech europejskich stolic: z Warszawy od poniedziałku, a w kolejnych miesiącach także z Budapesztu i z Wilna" - powiedział Kubicki.

Jak wskazał Kubicki, London City to najwygodniejsze lotnisko dla pasażerów, którzy chcą dostać się w najkrótszy i najwygodniejszy sposób do biznesowej części miasta. "Jestem przekonany, że zostanie ono docenione przez naszych pasażerów, szczególnie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - ocenił.

Samoloty LOT-u codziennie (oprócz niedziel) będą startowały z Lotniska Chopina o godz. 7.15, by lądować na London-City Airport o godz. 9., a także o 16.05 (poza sobotami) z lądowaniem o godz. 17.50. Z kolei z Londyn City zaplanowane są na 9.30 czasu lokalnego z lądowaniem w Warszawie o 13. oraz na 18.20 z przylotem do stolicy Polski o godz. 22.

"Mamy za sobą długoletnią historię operacji na londyńskim Heathrow z częstotliwością trzech rejsów dziennie, która zostanie utrzymana. Teraz otwieramy nowy rozdział, wprowadzając do oferty dodatkowo dwa rejsy dziennie do London City" - powiedział Kubicki.

Z danych spółki wynika, że między Polską a Wielką Brytanią podróżowało w 2017 roku 7 mln pasażerów.

Jak tłumaczył Kubicki, rozkład połączeń narodowego przewoźnika pozwoli pasażerom podróżującym w celach biznesowych z Warszawy, a także z Wilna, Kijowa, Lwowa, Rygi, Bukaresztu, Larnaki, Tbilisi i większości polskich lotnisk regionalnych do odbycia podróży w ciągu jednego dnia.

"Ponadto dla pasażerów podróżujących z Londynu nowe połączenie LOT-u jest alternatywą dla lotów do wielu portów w Azji, jak Singapur, Tokio, Seul, Pekin i Astana - z krótką przesiadką na Lotnisku Chopina w Warszawie" - dodał.

Każdy z E190 ma na pokładzie 106 foteli w trzech klasach podróży: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej. Maksymalny zasięg samolotów z pasażerami to prawie 3,5 tys. km. Odrzutowce wyposażone są w nowoczesne silniki General Electric CF34, które charakteryzują się obniżoną emisją CO2. Samoloty zostały pozyskane w ramach ośmioletniej umowy leasingowej LOT-u z firmą NAC (Nordic Aviation Capital), od której przewoźnik pozyskał wcześniej 20 innych samolotów.

Z danych London City Airport wynika, że w tym roku port zamierza obsłużyć rekordową liczbę 5 mln pasażerów. Lotnisko oferuje 45 kierunków, w tym do 13 stolic, m.in. na lotnisko JFK w Nowym Jorku, a także do Paryża, Amsterdamu, Genewy, czy Frankfurtu. Z portu latają m.in. British Airways, KLM, Lufthansa, SWISS.

Z Londynu Aneta Oksiuta PAP

autor: Aneta Oksiuta