Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. VAT.

W trakcie przerwy prac komisji Marcin Horała powiedział dziennikarzom, że świadek bardzo obszernie składał swoje zeznania w części dotyczącej wolnej wypowiedzi. "One (zeznania - PAP) w znacznej mierze przekraczały zakres prac komisji, ale (świadek - PAP) ma do tego prawo" - podkreślił.

Jak dodał, dalsze wypowiedzi były mocno "niekonkretne". "Ponieważ świadek bardzo uważa, żeby nie użyć słowa +nie pamiętam+, które na komisji śledczej ds. Amber Gold miał użyć 144 razy. Natomiast kilka faktów konkretnych już w tych zeznaniach się pojawiło" - mówił Horała.

Dla przykładu szef komisji podał, że świadek nie chciał komentować tego, że w latach 2008 - 2015 w CBA "konkretnie w departamencie kontroli, w departamencie operacyjno-śledczym, w centrali CBA i w ośmiu delegaturach łącznie przez osiem lat prowadzono czynności w dziewięciu postępowaniach dotyczących wyłudzeń podatku VAT".

Dodał, że w zeszłym roku dla porównania CBA postawiło ponad 3 tys. zarzutów co - jak mówił - "pokazuje skalę różnicy i tego, jak bardzo mało te przestępstwa VAT-owskie były wtedy (w latach 2008-2015 - PAP) ścigane".

autor: Edyta Roś