Mosbacher: Niewyobrażalna tragedia

"Niewyobrażalna tragedia. Z żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza" - napisała ambasador na Twitterze.

"Ogromne wyrazy współczucia dla najbliższych, przyjaciół, współpracowników i całego Gdańska. Jesteśmy z Wami myślami" - dodała.

Timmermans: Jestem zdruzgotany

Jestem zdruzgotany śmiercią Pawła Adamowicza - w ten sposób wiceszef KE Frans Timmermans zareagował na wiadomość o zgonie prezydenta Gdańska. Potępił przy tym bezsensowną przemoc.

"Moje myśli i modlitwy są z jego bliskimi i przyjaciółmi. Gdańskowi, Polsce i Europie będzie go brakować" - napisał na Twitterze Timmermans o Adamowiczu.

Burmistrz Londynu: Druzgocąca strata dla mieszkańców Gdańska

Do śmierci prezydenta Gdańska odniósł się na także burmistrz Londynu Sadiq Khan. "Druzgocąca strata dla mieszkańców Gdańska, przyjaciół i rodziny prezydenta Adamowicza i wszystkich z nas, którzy cenią służbę publiczną, postępową politykę i otwartą, dostępną dla wszystkich demokrację".

Salvini potępia zamach na Pawła Adamowicza

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini potępił w poniedziałek zamach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapewnił o swej modlitwie za zamordowanego prezydenta.

Na wieść o śmierci Pawła Adamowicza Salvini oświadczył: "Absolutne i całkowite potępienie wszelkiej formy przemocy, modlitwa za zamordowanego prezydenta i myśl ku jego rodzinie i narodowi polskiemu; narodowi pokojowemu i przyjacielskiemu". Słowa lidera Ligi zacytowała Ansa.

W Palermo flagi do połowy masztu na znak żałoby po śmierci Adamowicza

Flagi na budynkach publicznych w Palermo na Sycylii będą w poniedziałek i wtorek opuszczone do połowy masztu na znak żałoby po śmierci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - postanowił burmistrz włoskiego miasta Leoluca Orlando.

Orlando przypomniał, że Adamowicz był jednym z inicjatorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Stowarzyszenie to zostało założone przez burmistrzów miast i ma na celu "zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata". Wspiera cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

"Paweł padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, przeciw któremu był zaangażowany, czyniąc ze swego miasta wzór gościnności i współuczestnictwa wbrew populistycznemu kursowi swego kraju" - oświadczył burmistrz Palermo, cytowany przez Ansę.

Mer Wilna z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Adamowicza

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydenta miasta zaprzyjaźnionego z Wilnem – napisał na Facebooku mer Wilna Remigijus Szimaszius. Szimaszius złożył wyrazy współczucia rodzinie Adamowicza, współpracownikom, wszystkim Polakom i przyjaciołom z Gdańska. „Spoczywaj w pokoju, Pawle” - napisał Szimaszius. Paweł Adamowicz był wielkim przyjacielem Wilna. Często je odwiedzał. Rodzice Adamowicza zostali przesiedleni do Gdańska z Wilna w 1946 r. Wilno współpracuje z Gdańskiem od 20 lat.

Weber: Łączymy się myślami z rodziną prezydenta Adamowicza

"Jestem głęboko zasmucony tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza, który został wczoraj brutalnie zaatakowany. Myślami jesteśmy z jego rodziną i przyjaciółmi, solidaryzujemy się z mieszkańcami Gdańska" - napisał na Twitterze szef grupy EPL w PE Manfred Weber.

Ambasador Izraela: Jestem wstrząśnięta śmiercią prezydenta Gdańska

Wraz z całym personelem Ambasady Izraela jestem wstrząśnięta śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niech spoczywa w pokoju - podkreśliła ambasador Izraela Anna Azari, która przekazała też rodzinie prezydenta i gdańszczanom kondolencje po jego śmierci.

"Wraz z całym personelem Ambasady jestem wstrząśnięta śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niech spoczywa w pokoju. Składam kondolencje jego rodzinie oraz mieszkańcom Gdańska, którzy niedawno ponownie wybrali go na Prezydenta swojego miasta" - napisała Anna Azari na Twitterze Ambasady Izraela.

"Oby Gdańszczanie, ani Polacy w ogóle, nie byli już świadkami zbrodni na swoich liderach" - dodała ambasador.

PE uczcił minutą ofiary ciszy prezydenta Gdańska

Parlament Europejski uczcił w poniedziałek na rozpoczynającej się sesji w Strasburgu "ofiary nienawiści", w tym prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł w wyniku obrażeń zadanych mu przez nożownika.

"Musimy pamiętać, że nigdy nasz przeciwnik nie może stać się naszym wrogiem, a przemoc werbalna może stać się przemocą fizyczną" - powiedział szef Parlamentu europejskiego Antonio Tajani. Przedstawiciele grup politycznych wypowiadali się w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska, a także w sprawie grudniowego zamachu terrorystycznego, do którego doszło w Strasburgu.

Premier Czech Babisz składa kondolencje rodzinie i bliskim Adamowicza

Premier Czech Andrej Babisz złożył w poniedziałek kondolencje "rodzinie i bliskim" zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podkreślił, że "jest przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce".

"Właśnie w Singapurze czytam, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł po ciężkich zranieniach. Składam szczere kondolencje rodzinie i wszystkim bliskim. Jestem przerażony, że coś podobnego stało się w Polsce. Tych szalonych spraw nigdy nie zrozumiem" - napisał na Twitterze Babisz.

Szef Rady Europy składa kondolencje najbliższym Adamowicza

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland złożył w poniedziałek kondolencje najbliższym zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W oświadczeniu napisał, że "w demokratycznym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc".

"Jestem głęboko zasmucony informacją, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł po przerażającym ataku nożem podczas akcji charytatywnej wczoraj wieczorem" - przekazał Jagland w oświadczeniu na stronie internetowej Rady Europy.

Podkreślił, że "w demokratycznym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc". "W imieniu Rady Europy składam najgłębsze kondolencje jego (Adamowicza) rodzinie i przyjaciołom" - dodał.

Belgijskie media: szok w Polsce po zabójstwie Adamowicza

Największe media belgijskie informują w poniedziałek o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W swoich relacjach podkreślają, że jego śmierć wywołała w Polsce szok.

"Agresja wywołała szok w Polsce, kraju, w którym od upadku komunizmu prawie trzydzieści lat temu nie doszło do takiego brutalnego incydentu z wyjątkiem zastrzelenia w Łodzi w 2010 roku członka Prawa i Sprawiedliwości" - podkreśla na swym portalu główny francuskojęzyczny nadawca radiowo-telewizyjny RTBF.

"Le Soir" akcentuje w wydaniu online, że według wstępnych informacji zabójstwo Adamowicza było motywowane najprawdopodobniej względami osobistymi, a nie politycznymi.

"Prezydent Gdańska zmarł po ataku nożem" - pisze inny nadawca radiowo-telewizyjny, flamandzkie VRT, na swoich stronach. "Prezydent polskiego Gdańska Paweł Adamowicz zmarł z powodu odniesionych obrażeń. Adamowicz został ugodzony nożem na imprezie charytatywnej zeszłej nocy" - informuje portal.

O sprawie piszą też na swoich stronach belgijskie gazety, w tym m.in. "Knack", "Tijd", "Het Laatste Nieuws" i "La Libre Belgique".

Ukraina: Szef MSZ składa kondolencje po śmierci Pawła Adamowicza

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał w poniedziałek wyrazy współczucia z powodu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "To był prawdziwy i dobry człowiek" - zaznaczył.

"To nas wszystkich szok, wszystkich, którzy są w polityce i poza nią. Szczere kondolencje" - napisał szef ukraińskiego MSZ w swoim mikroblogu na Twitterze.

Przypomniał, że raz spotkał się Pawłem Adamowiczem. "Niestety, nie mogę ponownie uścisnąć mu ręki, to był prawdziwy i dobry człowiek, polskie społeczeństwo musi jeszcze +przetrawić+ tę tragedię" - dodał.

>>> Czytaj więcej: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje