Jak poinformowała w środę polska spółka, umowę typu EPSA (Exploration and Production Sharing Agreement) prezes PGNiG Piotr Woźniak i wiceprezes ds. finansowych Michał Pietrzyk podpisali z przedstawicielami Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC w obecności emira Ras al-Chajma, Jego Wysokości Szejka Sauda ibn Sakr al-Kasimi.

Ras Al Khaimah Petroleum Authority to urząd nadzorujący eksploatację zasobów ropy i gazu emiratu. RAK GAS LLC jest państwową spółką działającą w sektorach poszukiwania i wydobycia, zaopatrzenia a także przetwórstwa węglowodorów.

"Rozpoczynamy działalność w regionie, który ma fundamentalne znaczenie dla światowego rynku ropy i gazu. Jest to kolejny krok w realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG, która przewiduje intensywny rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia za granicą" - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes Piotr Woźniak. "Jestem przekonany, że współpraca z lokalnymi partnerami będzie korzystna nie tylko ekonomicznie, ale stworzy okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia" – dodał.

Umowa określa podział obowiązków, kosztów i zysków z tytułu eksploatacji koncesji. Początkowo prace będą przebiegać w trzech dwuletnich etapach poszukiwawczych, po których przewidziano 30-letni okres produkcji. Po każdym z etapów poszukiwawczych PGNiG ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji. Obszar koncesji to 619 km kw. Za sprawy związane z jej realizacją odpowiada nowoutworzony oddział PGNiG SA z siedzibą w Ras al-Chajma.

"Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC mają przyjemność powitać PGNiG w emiracie Ras al-Chajma, gdzie będziemy wspólnie prowadzić poszukiwania i wydobycie, zgodnie z podpisaną dzisiaj umową. Jesteśmy przekonani, że wzajemnie korzystna współpraca, pozwoli uwolnić potencjał emiratu w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego" – stwierdził prezes RAK GAS LLC Niszant Dighe.

Zgodnie ze statystykami OPEC, udokumentowane zasoby węglowodorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynoszą prawie 98 mld baryłek ropy naftowej i 6 bln m sześc. gazu ziemnego. Produkcja ropy naftowej sięga 3 milionów baryłek dziennie, a gazu przekracza 54 mld m sześc. rocznie.(PAP)

wkr/ drag/