W ramach rozpoczętej na początku stycznia kampanii przeciwko szkodliwym treściom zamknięto również 733 strony internetowe i ponad 300 tys. naruszających przepisy kont społecznościowych – napisano w komunikacie.

Urząd wymienił z nazwy należącą do firmy Tencent aplikację informacyjną Tiantian Kuaibao, której zarzucono „rozpowszechnianie wulgarnych i negatywnych informacji, szkodliwych dla ekosystemu internetowego” i nakazano wprowadzenie zmian.

Przeprowadzone niedawno dochodzenie wykazało również „poważne problemy ekosystemowe” na platformie społecznościowej Huaban, na której użytkownicy mogą udostępniać zdjęcia. Na stronie Huaban napisano, że serwis jest tymczasowo niedostępny ze względu na prowadzone aktualizacje.

Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga chińskie władze zacieśniają kontrolę ideologiczną nad społeczeństwem, co dotyczy również internetu. Regularnie prowadzone są kampanie usuwania z sieci treści uznawanych za szkodliwe czy wulgarne.

Jesienią 2018 roku w ramach jednej z takich kampanii 9 800 kont i kanałów informacyjnych w mediach społecznościowych zostało skasowanych za naruszanie przepisów, w tym za „rozpowszechnianie informacji szkodliwych politycznie, złośliwe zakłamywanie historii partii, zniesławianie bohaterów lub wizerunku kraju”.

>>> Czytaj też: Kto będzie kontrolował gospodarkę w XXI wieku? Oto najbardziej innowacyjne państwa świata