Bitwa o kontrolę nad gospodarką przyszłości rozegra się na polu innowacyjnych technologii. A kto dziś wiedzie prym w tym obszarze? Oto wyniki tegorocznej edycji Bloomberg Innovation Index.

Korea Południowa zachowała tytuł lidera w zestawieniu najbardziej innowacyjnych państw świata w 2019 roku, jednak tuż za Koreą uplasowała się największa gospodarka Europy – Niemcy.

Trzecie miejsce w ramach Bloomberg Innovation Index przypadło tradycyjnie już kojarzonej w innowacyjnością Finlandii. Pierwszą piątkę zamykają Szwajcaria i Izrael.

Reklama

W tegorocznej edycji Niemcy prawie dogniły Koreę Południową, która już od sześciu lat pozostaje liderem zestawienia. Do dobrych wyników największej gospodarki Europy przyczyniły się siła niemieckiego przemysłu oraz poziom wydatków na badania. Statystyki w obu kategoriach mocno podbijają przemysłowi giganci znad Renu, tacy jak Volkswagen, Bosch czy Daimler. Z kolei wynik Korei był nieco gorszy z powodu niższej niż zazwyczaj liczby patentów.

Szwecja, która w ubiegłym roku zajęła wysokie drugie miejsce, spadła na siódmą pozycję. Z kolei dużymi osiągnięciami może pochwalić się Izrael, który dzięki aktywności patentowej, przegonił w tym roku Singapur, Szwecję i Japonię.

W przypadku Korei Południowej, kraj ten powinien doświadczyć napływu nowych inwestycji jeśli chodzi o strategiczne technologie oraz może odczuć skutki zmian w wyniku wprowadzenia programu dla start-upów – uważa Khoon Goh, szef działu badań w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. z Singapuru. Goh wskazuje, że największym wyzwaniem dla Korei jest dziś rozszerzenie innowacji poza wielkie czebole czy duże firmy rodzinne.

W przypadku Niemiec silna pozycja tego kraju wydaje się niepewna, szczególnie w kontekście braków wykwalifikowanej siły roboczej i zmieniających się polityk imigracyjnych. Dużym wyzwaniem dla Niemiec będzie udoskonalenie strategii w takich obszarach, jak produkcja diesli, komunikacja cyfrowa i sztuczna inteligencja – komentuje Juergen Michel, główny ekonomista z Bayerische Landesbank.

Bardzo dobry wynik Korei Południowej oraz oraz lepszy wynik Chin pokazują, że sprowokowana przez USA wojna handlowa być może spowolni technologiczny wzrost Azji, ale na pewno go nie zatrzyma – uważa Tom Orlik z Bloomberg Economics.

Po raz pierwszy w historii indeksu Wielka Brytania znalazła się na 18 miejscu, tracąc przewagę nad Chinami.

Polska uplasowała się na 22. pozycji, tuż za Kanadą i Włochami, a przed Islandią, Nową Zelandią i Czechami. Oznacza to awans o jedno oczko względem 2018 roku.

Za największych przegranych tegorocznego zestawienia można uznać Tunezję i Ukrainę, które wypadły z pierwszej 50.

>>> Czytaj też: Inwestycja za 200 mln euro. Mercedes zbuduje w Jaworze nową fabrykę baterii

Indeks innowacyjności agencji Bloomberg opiera się na różnych kryteriach, m.in. wydatkach na badania i rozwój, zdolnościach wytwórczych czy koncentracji firm państwowych, związanych z branżą wysokich technologii. W zestawieniu wzięto pod uwagę ponad 200 gospodarek. Każda z nich została oceniona w skali od 0 do 100 na podstawie 7 kryteriów o równej wadze. Państwa, które nie udzieliły informacji w przynajmniej sześciu kategoriach, zostały wyeliminowane z zestawienia, przez co liczba uwzględnionych krajów wynosi 95.

Kraje ocenione najwyżej w ramach Bloomberg Innovation Index 2019:

1. Korea Płd.
2. Niemcy
3. Finlandia
4. Szwajcaria
5. Izrael
6. Singapur
7. Szwecja
8. USA
9. Japonia
10. Francja
...
22. Polska.