Wartość inwestycji Mercedes-Benz Cars w nową fabrykę baterii w Jaworze przekroczy 200 mln euro, stworzone zostanie kolejne 300 miejsc pracy - poinformował we wtorek członek zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars Markus Schaefer.

Schaefer powiedział, że Mercedes-Benz Cars zbuduje w Jaworze nową fabrykę baterii elektrycznych. Stanie ona obok już istniejącej fabryki tej firmy. "Będzie to pierwsza fabryka tej skali, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla" - poinformował przedstawiciel Mercedes-Benz Cars.

"W tej chwili wykonujemy kolejny krok, stworzymy 300 kolejnych miejsc pracy w fabryce baterii. Inwestycje w ramach tego projektu przekroczą 200 milionów euro. Nasza lokalizacja stanie się kluczowym elementem naszego łańcucha produkcji na całym świecie" - mówił Schaefer.

Dodał, że fabryka w Jaworze będzie dziewiątą fabryką baterii należącą do koncernu; są one zlokalizowane w siedmiu miejscach na trzech kontynentach.

"Mercedes-Benz wierzy w elektromobilność, w inicjatywy przyszłości (...). Nie tylko będzie produkować karoserie samochodów elektrycznych, będzie również produkował serce samochodów elektrycznych, czyli baterie. Nasza decyzja, by rozwinąć działalność w Jaworze jest najlepszym dowodem na to, jak dobrze czujemy się tutaj w Polsce" - zaznaczył. Chwalił przy tym współpracę Mercedesa z władzami regionalnymi i krajowymi.

Reklama

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami podkreślił,że nowa inwestycja w fabryce w Jaworze wpisuje się obszar, który bardzo interesuje nasz kraj, czyli elektromobilność. "Wzmacnia też naszą promocję czystego powietrza, naszą promocję nowego typu mobilności, czyli elektromobilności, bo jest to inwestycja w tym dokładnie obszarze, zaawansowanych technologii baterii elektrycznych" - powiedział. Premier dodał, że Mercedes zdecydował o "rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów".

"Branża motoryzacyjna staje się, jest już, hubem innowacyjności na cały świat. Dzięki temu Polska, polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości, rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki" - ocenił premier.

>>> Czytaj też: Miliardowa inwestycja w Tychach. Fabryka Opla będzie mogła produkować prawie pół miliona silników rocznie