"Poroszenko i Merkel wymienili opinie na temat zapobiegania rosyjskim ingerencjom w wybory prezydenckie na Ukrainie. Rozmówcy uzgodnili, że naciski na Rosję w sprawie uwolnienia wszystkich ukraińskich zakładników, w tym będących jeńcami marynarzy, będą kontynuowane" - napisał Cehołko wieczorem na Facebooku.

Cytowane przez Interfax-Ukraina biuro prasowe Poroszenki podało, że w czasie spotkania prezydent wyraził wdzięczność za niemieckie wysiłki "na rzecz minimalizowania ryzyka zaostrzenia przez Rosję sytuacji wokół akwenu Morza Czarnego i Azowskiego, zapewnienia swobody żeglugi w regionie i bezwarunkowego oraz natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy".

"Petro Poroszenko i Angela Merkel omówili ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego w UE" - dodało biuro prasowe.

Pod koniec listopada siły rosyjskie zatrzymały 24 ukraińskich marynarzy po ostrzelaniu trzech małych okrętów marynarki wojennej Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. Ukraińskie jednostki zostały przejęte, a ich załogi decyzją sądu pozostaną w areszcie śledczym do 24 kwietnia. Podczas ataku trzech Ukraińców zostało rannych. Do incydentu doszło w rejonie Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Władze Rosji zarzucają marynarzom popełnienie przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Władze Ukrainy uważają, że marynarze nie złamali prawa międzynarodowego i powinni być traktowani przez Rosjan jak jeńcy wojenni.(PAP)