Jak informuje w sobotnim komunikacie Katarzyna Kownacka z OCRG, sześciu inwestorów, którzy w ubiegłym roku zainwestowali w województwie, zadeklarowało nakłady inwestycyjne w wysokości trzech miliardów złotych.

W 2018 roku podlegające pod samorząd województwa OCRG rozstrzygnęło cztery nabory, w ramach których rozdzielono niemal 28 mln złotych na 94 projekty. Podobnie jak w roku 2017, wolę do inwestycji w regionie zgłosiło sześciu inwestorów, dzięki którym ma powstać 1600 nowych miejsc pracy. Wśród nich największym jest belgijski Umicore, który pod Nysą zamierza wybudować zakład produkcji części do akumulatorów o wartości 2,77 mld złotych, gdzie docelowo znajdzie pracę około tysiąc osób.

Wśród nowych projektów realizowanych przez OCRG w 2018 roku Kownacka wymienia projekt dofinansowania do szkoleń dla firm, których celem jest podnoszenie kompetencji kadry oraz uruchomienie promes i dotacji na usługi specjalistyczne. W ich ramach firmy mogą otrzymać do 150 tysięcy złotych np. na opracowanie strategii wejścia na rynki zewnętrzne, udział w targach, czy wynajem urządzeń laboratoryjnych.

W tym roku OCRG zamierza kontynuować politykę wsparcia dla firm m.in. poprzez dalsze wspieranie szkoleń i doradztwa, usług specjalistycznych, prace dotyczące aktualizacji Regionalnej Strategii Innowacji oraz ogłoszenie sześciu kolejnych naborów dla firm, w których pula dotacji ma wynieść niemal 65 mln zł.(PAP)

autor: Marek Szczepanik