Z reguły czym później pojawiała się decyzja, to tym dłużej Rada musiała debatować, bo miała nad czym, i tym większe szanse na zmianę kursu polityki monetarnej w przyszłości. Czym krótszy był czas do publikacji, tym były mniejsze szanse na zmiany stóp, ponieważ sytuacja była pod kontrolą i nie zmieniała się na tyle, aby poświęcać na dyskusję dużo czasu.

W zasadzie nie można się dziwić, ponieważ od ostatniego posiedzenia RPP sporo się działo. Dane ze strefy euro pogarszają się w zastraszającym tempie, niepewność odnośnie kształtu Brexitu wzrosła, a FED zakomunikował przerwę w cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Z kolei w Polsce mimo ostatniego znakomitego odczytu PKB obserwujemy coraz gorsze wyniki chociażby PMI dla przemysłu, a fatalne dane z Niemiec prędzej czy później zachwieją i naszą gospodarką.

Niemniej jednak Rada postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, gdzie stopa referencyjna to wciąż 1,5 proc.

Złoty dziś od początku dnia tracił na wartości co nie zmieniło się po decyzji RPR. O godzinie 14:50 za dolara należało zapłacić 3,76 złotego, a za euro 4,29 złotego.

Na godzinę 16:00 zaplanowana jest konferencja prasowa, która zapowiada się wyjątkowo ciekawie, a także pojawi się komunikat tłumaczący dzisiejszą decyzję.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

>>> Polecamy: MRPiPS podało najnowsze dane: rośnie bezrobocie w Polsce