Czerwińska: Oczekujemy 'miękkiego' spowolnienia wzrostu PKB w tym rokuWarszawa, 14.02.2019 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów oczekuje "miękkiego" spowolnienia gospodarczego w tym roku, ze wzrostem PKB zbliżonym do zakładanych w budżecie na ten rok 3,8%, wynika ze słów minister finansów Teresy czerwińskiej.

"PKB na poziomie 4,9% w IV kw. nie jest dla nas zaskoczeniem. Wskazuje na nieco trudniejszy start, jeżeli chodzi o 2019 r." - powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Dodała, że biorąc pod uwagę szereg ryzyk zewnętrznych należy oczekiwać niższej dynamiki w tym roku.

"Wzrost gospodarczy będzie miał niższą dynamikę, będziemy mieli miękkie spowolnienie. Założyliśmy 3,8% PKB w tym roku i pojawia się teraz szereg różnych prognoz dotyczących zarówno naszego kraju, jak i innych krajów dotyczących wzrostu gospodarczego. Dla nas jest istotny wzrost stabilny i szybszy niż innych krajów" - dodała.

GUS podał dziś, przedstawiając szybkie szacunki danych, że PKB (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 4,9% r/r w IV kw. 2018 r. wobec 5,1% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

W IV kwartale 2018 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 0,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,6%.

Jedenastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w IV kw. ub. r. wyniósł średnio 4,78% (prognozy wahały się od 4,7% do 4,9%).

GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za IV kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 28 lutego br.

(ISBnews)