Z danych MSWiA przekazanych "Rz" wynika, że w minionym roku polskie obywatelstwo otrzymało blisko 5200 osób. Według dziennika to najwyższe wskaźniki od czasu wprowadzenia liberalniejszego prawa dla cudzoziemców w 2012 r.

Jak podaje gazeta, 1973 cudzoziemców otrzymało polski paszport w wyniku nadania przez prezydenta RP, a 3213 osób w drodze uznania za obywatela polskiego. "Rok wcześniej obywatelstwo polskie otrzymało 4300 obcokrajowców, a w 2016 r. – 4100. Około jednej trzeciej wniosków jest odrzuconych" - czytamy.

Zgodnie z informacją "Rz" o obywatelstwo starają się najczęściej: Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, a także Amerykanie. "Polska honoruje również podwójne obywatelstwo i nie wymaga, by cudzoziemiec, który chce zostać obywatelem RP, zrzekł się swojego pierwszego obywatelstwa" - zaznaczono.

Według danych MSWiA, na które powołuje się "Rz", wynika ponadto, że w latach 2013-2017 obywatelstwa polskiego zrzekło się 2197 osób – to w większości osoby, które wyemigrowały do takich krajów jak Austria czy Belgia, które drugie obywatelstwo uznają za nielegalne.

Reklama