W ciągu najbliższych tygodni zostanie przyjęte prawo, które ureguluje sprawy firmy Uber i zacznie ona płacić podatki w Polsce - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Uber dementuje: firma już płaci podatki w Polsce. I to więcej, niż jakakolwiek inna korporacja taksówkarska w naszym kraju.

Dworczyk był pytany w radiu RMF FM, kiedy firma Uber i "jej odnogi", takie jak firma Lime, która udostępnia hulajnogi elektryczne w Warszawie, zaczną płacić podatki w Polsce.

"W zeszłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął rozwiązania legislacyjne, które doprowadzą m.in. do tego, że Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Do tej pory płacił wyłącznie w Holandii. Oczywiście, żeby to się stało, to jeszcze Rada Ministrów musi przyjąć ustawę i parlament" - powiedział Dworczyk.

Wyraził przekonanie, że w tym roku odpowiednia prawo wejdzie w życie i Uber zacznie płacić podatki w Polsce.

Reklama

Szef KPRM był także pytany o hulajnogi elektryczne, które można wynająć za pomocą aplikacji m.in. w Warszawie. Dworczyk powiedział, że z jednej strony hulajnogi te ułatwiają przemieszczanie się, ale z drugiej strony zasady korzystania z nich powinny być tak uregulowane, żeby nie stwarzały żadnych zagrożeń.

"Dlatego według mojej wiedzy w tej chwili toczą się prace nad projektem legislacyjnym w Ministerstwie Infrastruktury" - powiedział Dworczyk.

Dopytywany, kiedy będzie taka ustawa, odsyłał do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. "Ja uważam, że do końca tej kadencji będzie uchwalona ustawa, która to ureguluje (m.in. zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych). Natomiast wcześniej, w ciągu najbliższych tygodni, zostanie przyjęte prawo, które ureguluje sprawy Ubera. Poza podatkami też trzeba zwrócić uwagę, że będą np. wymogi dla osób prowadzących samochody w ramach Ubera, wymogi testów psycho-fizycznych" - powiedział Dworczyk.

W Polsce od października 2018 r. - we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie - dostępne są e-hulajnogi firmy Lime. Po zakończeniu przejazdu hulajnogę można zostawić w dowolnym miejscu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jednak w ostatnich dniach drogowcy usunęli ze stołecznych ulic ponad 85 hulajnóg.

Uber już płaci podatki w Polsce

Na wypowiedź Dworczyka zareagowała firma Uber. W przesłanym oświadczeniu informuje:

Nie jest prawdą, jakoby Uber nie płacił w Polsce podatków. Uber ma zarejestrowaną na polskim rynku spółkę i rozlicza się zgodnie z polskim i europejskim prawem. Według ogólnodostępnych danych Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), w 2017 roku zaraportowany zysk netto (będący podstawą opodatkowania) spółki Uber w Polsce wyniósł 8,8 mln zł, zaś zarówno Uber, jak i partnerzy firmy korzystający z platformy, odprowadzili w Polsce 1,675 mln zł podatków. To więcej niż jakakolwiek inna korporacja taksówkarska w naszym kraju.

>>> Czytaj też: Kanadyjska odpowiedź na Teslę: elektryczny trójkołowiec za 15,5 tys. dol. Czy zrewolucjonizuje rynek?