Grupa Azoty: Projekt zgazowania węgla w Kędzierzynie zgodnie z harmonogramemWarszawa, 20.02.2019 (ISBnews) - Projekt zgazowania węgla, realizowany wspólnie z Tauronem w Kędzierzynie, jest konsekwentnie realizowany i przebiega zgodnie z harmonogramem, poinformował prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

"Jesteśmy przed decyzją o utworzeniu spółki celowej, która będzie realizowała dalsze prace" - powiedział Wardacki w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Dyrektor departamentu korporacyjnego strategii i innowacji Grupy Azoty Adam Żurek dodał, że grupa wykonała prefeasibility study projektu, z którego wynika, że najbardziej interesująca jest produkcja metanolu, przy czym wytypowano po dwie technologie dla każdego z trzech etapów tego przedsięwzięcia: zgazowania węgla, oczyszczania i produkcji chemikaliów.

"Teraz musimy przeprowadzić postępowanie antymonopolowe i złożyć wniosek do UOKiK, a następnie mamy już przygotowane dokumenty niezbędne do powołania spółki celowej. W dalszej kolejności przewidziany jest termin 16 miesięcy na wybór licencji, umożliwiający wejście w etap projektowania" - powiedział Żurek.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)