Chodzi o produkt "Belbake Wiórki kokosowe, 200 g", numer partii 34452, o dacie minimalnej trwałości 22.11.2019

GIS podał, że w próbce wiórków pochodzących z Indonezji badanych przez władze niemieckie stwierdzono obecność dwutlenku siarki, który nie został zadeklarowany na etykiecie produktu.

"Niemiecki importer produktu postanowił wycofać z obrotu wszystkie niewłaściwie oznakowane partie wiórek kokosowych wyprodukowane z tego samego surowca z Indonezji, w tym jedną partię produktu +Belbake Wiórki kokosowe, 200 g+ z datą minimalnej trwałości 22.11.2019 i numerem partii 34452, dostarczoną do Lidl Polska" – poinformował Inspektorat.

Dwutlenek siarki jest substancją alergenną, która musi być deklarowana w oznakowaniu produktu, gdy jej stężenie przekracza 10 mg/kg lub 10 mg/l.

GIS przekazał, że "Lidl Polska w dniu 14.02.2019 r. wycofał ze sprzedaży produkt +Belbake Wiórki kokosowe, 200 g+ z datą minimalnej trwałości 22.11.2019 i numerem partii 34452 oraz zamieścił na swojej stronie internetowej informację dla klientów o wycofaniu produktu".

Na stronie sieci wskazano, że "klienci z nietolerancją dwutlenku siarki nie powinni spożywać wycofywanej partii produktu i zastosować się do komunikatu ze względu na możliwe wystąpienie nietolerancji wywołanej spożyciem". Dodano, że "dla pozostałych osób (bez nietolerancji dwutlenku siarki) produkt w pełni nadaje się do spożycia". Poinformowano jednocześnie, że artykuł można zwrócić w każdym sklepie Lidl bez okazywania paragonu, a koszt jego zakupu zostanie zwrócony. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl