Na czele wielkiej demonstracji w Tiranie kilkudziesięciu opozycyjnych deputowanych przemaszerowało przed gmach parlamentu, aby na progu symbolicznie złożyć mandaty poselskie - poinformowała prywatna telewizja Ora News.

W poniedziałek 65 opozycyjnych deputowanych zapowiedziało złożenie mandatów, by wymusić w ten sposób przedterminowe wybory. Albańskiej Partii Socjalistycznej (PSSh) premiera Ramy zarzucają oszustwa wyborcze i korupcję. Protestom przewodzi prawicowa Albańska Partia Demokratyczna (PDSh), na której czele stoi Lulzim Basha.

Postkomunistyczna PSSh jest głęboko zwaśniona z PDSh od czasu upadku komunizmu w Albanii przed prawie trzema dekadami. W sobotę podczas antyrządowych protestów sympatyków opozycji doszło do starć z policją, w których 19 osób odniosło obrażenia.

Od 2009 r. Albania jest członkiem NATO, a od 2014 r. ma status kandydata do członkostwa w UE. Negocjacje akcesyjne mają się jednak rozpocząć najwcześniej pod koniec bieżącego roku, z powodu opieszałości władz albańskich we wdrażaniu niezbędnych reform. (PAP)