"Tractebel ma specjalistów w 33 biurach na świecie, a ich bagaż doświadczeń w zakresie doradztwa przy projektach związanych z szeroko rozumianą energetyką, robi wrażenie – powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski.

Podstawowym zadaniem doradcy technicznego jest wspieranie inwestora przy określeniu szczegółowego zakresu prac na potrzeby rozbudowy oraz wsparcie w części technicznej w przetargu dot. rozbudowy Terminalu LNG. Tracabel przygotuje dokumentację techniczną do przetargu na wybór Generalnego Wykonawcy robót Programu Rozbudowy Terminalu, tj. budowy drugiego nabrzeża, trzeciego zbiornika oraz instalacji przeładunkowej LNG na kolej wraz z bocznicą.

Specjaliści z konsorcjum, którego lider to firma belgijska, przygotowują w kooperacji z zespołem Polskiego LNG bazową dokumentację projektową (tzw. Pre-FEED – z ang. Preliminary Front End Engineering Design). Materiał będzie służyć jako podstawa do przygotowania zakresu prac realizowanych przez wykonawcę rozbudowy w formule „pod klucz” (EPC – z ang. Engineering, Procurement and Construction). "Wszystkie elementy dokumentacji oraz przyszłe prace budowlano-montażowe w ramach rozbudowy będą wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa oraz europejskimi normami i standardami" - podkreśliła spółka.

"Co ważne, doradca techniczny, w ramach swoich zadań uwzględni konieczność zapewnienia bieżącego funkcjonowania Terminalu" – dodał Jakubowski.

Reklama

Z kolei Christian Zech, Project Manager w Tractebel zauważył, że Polskie LNG jest jednym z wiodących podmiotów w branży LNG w Europie.

"Współpraca z kluczowymi przedsiębiorcami na świecie jest niezbędna dla zrównoważonego rozwoju Tractebel jako firmy inżynieryjno-konsultingowej w dziedzinie LNG. Daje nam również możliwość wymiany wiedzy i dobrych praktyk między dwiema doświadczonymi firmami sektora LNG w Europie. Program rozbudowy Terminalu LNG ma ogromne znaczenie dla Tractebel, ponieważ dotyczy jednego z terminali LNG o najwyższym wskaźniku wykorzystania mocy regazyfikacyjnej w Europie i dlatego stanowi wyzwanie technologiczne podobne do tych, które przyczyniły się do umocnienia naszej międzynarodowej reputacji" – powiedział Zech. (PAP)