W związku z jubileuszem w ciągu całego roku będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i naukowych organizowanych przez bank centralny - poinformował NBP w komunikacie.

"Jestem przekonany, że stulecie uchwalenia nazwy złoty dla polskiej waluty to sprawa bliska wielu Polakom. Ogromnie zależy mi, aby jubileusz ten stał się świętem każdego z nas, obywateli Rzeczypospolitej, i abyśmy wszyscy poczuli się zaproszeni do udziału w organizowanych przez NBP specjalnych wydarzeniach rocznicowych. Wierzę również, że to święto będzie doskonałą okazją, by opowiedzieć o niezwykle ważnej roli złotego dla polskiej gospodarki, naszego rozwoju i dobrobytu" – skomentował wydarzenie prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Obchody setnej rocznicy ustalenia złotego walutą Rzeczypospolitej rozpoczną się na dziedzińcu Narodowego Banku Polskiego w sobotę 2 marca o godzinie 13. Odbędzie się wtedy rodzinny event przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie. Przygotowano atrakcje dla dzieci i całych rodzin – konkursy z nagrodami, koncert, animacje dla najmłodszych, fotoplastykon i wiele innych. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wielki 30-kilogramowy urodzinowy tort.

W Centrum Pieniądza NBP będzie można wziąć udział w specjalnych tematycznych ścieżkach edukacyjnych dotyczących historii i roli złotego.

Polska waluta - złoty pojawiła się w 1924 r., ale to 1919 r. uznaje się za rok związany z nadaniem polskiej walucie oficjalnej nazwy. Z tej okazji, 27 lutego br. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu zestawy złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego”.(PAP)

autor: Anna Wysoczańska