Źródła finansowania "piątki PiS" to m.in.: redukcja "szarej strefy", uszczelnienie podatku VAT, uszczelnienie podatku CIT oraz uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier: "Piątka PiS" to przełomowy program; będziemy tworzyć Polskę marzeń

"Piątka PiS" to program przełomowy dla wszystkich Polaków, dzięki niemu będziemy tworzyć Polskę naszych marzeń - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Polska będzie się rozwijać szybciej i będzie krajem jeszcze znaczniej zasobniejszym, silniejszym, krajem, w którym wszyscy chcą żyć - dodał.

Reklama

Szef rządu przedstawiając we wtorek tzw. mapę drogową realizacji "Piątki PiS" przekonywał, że ten program jest "przełomowy dla wszystkich Polaków".

"Program, dzięki któremu Polska będzie się rozwijać szybciej i za dwa, trzy lata będziemy krajem jeszcze znaczniej zasobniejszym, silniejszym, krajem, w którym wszyscy chcą żyć, krajem, do którego chcą wracać ci, którzy wyjechali w poprzednich 15 latach, krajem, który jest wzorem dla innych w Unii Europejskiej" - mówił Morawiecki.

Podziękował wszystkim Polakom za zaufanie. "Wierzę, że z tą nową piątką będziemy tworzyć razem Polskę, która będzie Polską naszych marzeń" - oświadczył premier.

"Oferujemy skok w nowoczesność wszystkim Polakom"

Oferujemy skok w nowoczesność wszystkim Polakom, służyć ma temu nasza "nowa piątka"; nasza wiarygodność jest fundamentem realizacji tej "piątki" - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że rząd ma środki na wszystkie ważne projekty społeczne, rozwojowe, cywilizacyjne i gospodarcze. "Ta droga ku realizacji kolejnych wielkich celów rozwojowych, cywilizacyjnych jest bardzo konkretnie określona" - zapewnił szef rządu.

Dodał, że podczas jednego z wyjazdów po Polsce, jeden z rozmówców, starszy pan, powiedział mu, że jest "bardzo pozytywnie zaskoczony, że tyle rzeczy udało się już do tej pory zmienić, już wdrożyć dla zwykłego człowieka, dla Polaków, którzy oczekiwali tego wsparcia ze strony państwa polskiego".

Morawiecki mówił, że wskazane przez rząd nowe rozwiązania są "skokiem w nowoczesność". "Skok w nowoczesność, który chcemy i oferujemy wszystkim Polakom. I nasza nowa piątka ma temu służyć, a nasza wiarygodność jest fundamentem realizacji tej piątki" - powiedział premier.

Podkreślił, że jeżeli Polacy w kolejnych latach zaufają rządowi PiS, to jest pewien, że rząd będzie w stanie znowu pozyskać środki "z szarej strefy, z czarnej strefy, od mafii VAT-owskiej, przestępców podatkowych, grup międzynarodowych, które unikały płacenia podatków w Polsce".

Redukcja szarej strefy jednym ze źródeł finansowania wydatków na "Piątkę PiS"

Redukcja szeroko rozumianej szarej strefy będzie jednym ze źródeł finansowania wydatków na realizację "Piątki PiS" - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przedstawił źródła finansowania "Piątki PiS". Powiedział, że jest pewien, iż - jeśli Polacy zaufają PiS - "będziemy w stanie pozyskać (pieniądze - PAP) z szarej strefy, z czarnej strefy, od mafii VAT-owskich, przestępców podatkowych, grup międzynarodowych, które unikały płacenia podatków w Polsce".

Premier powiedział, że zarysowanych jest kilka podstawowych obszarów. "Pierwszy to redukcja szeroko rozumianej szarej strefy. Tu wprowadzamy konsekwentnie obrót bezgotówkowy. Tutaj nasze rozwiązania, które skutecznie zapobiegają przemytowi; pakiet paliwowy, pakiet SENT I, SENT II, SENT III, wywóz refundowanych leków (...), tam kryję się dziesiątki działań, dziesiątki ustaw" - wyjaśnił.

Wskazał, że chodzi o działania głównie Ministerstwa Finansów, któremu premier podziękował za zaangażowanie. "Dzięki kolejnym działaniom w następnych latach pojawią się te następne dziesiątki miliardów złotych, które zaangażujemy dla rodzin polskich, dla zwykłych ludzi, dla pracowników, dla emerytów i na rozwój, dla gospodarki" - powiedział.

Program przywracania połączeń - od kwietnia, emerytura plus - od maja

Zaczniemy wdrażać program przywracania połączeń autobusowych w kwietniu i maju, a "emeryturę plus" - od 1 maja - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mam nadzieję, że po raz kolejny zdobędziemy zaufanie Polaków, aby móc wdrażać nasz plan dla Polski - dodał.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Morawiecki zapowiedział, że program przywracania połączeń autobusowych - będący częścią przedstawionej w zeszłym miesiącu "piątki PiS" - ma zostać wdrożony w kwietniu i maju. "Żeby już wtedy powiaty mogły odtwarzać pozamykane wcześniej połączenia komunikacyjne (...). To bardzo ważny cywilizacyjny rozwojowy projekt" - podkreślił premier.

Program tzw. emerytura plus, czyli plan zakładający wypłatę "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązywać ma - według szefa rządu - od 1 maja.

Następnym projektem w kolejce do wdrożenia - mówił Morawiecki - jest rozszerzenie programu 500 plus tak, by obejmował on już pierwsze dziecko. Na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rozszerzone świadczenie będzie obowiązywało od 1 lipca.

We wtorek premier mówił też o pozostałych zapowiedziach PiS: zniesieniu podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżeniu podstawowej stawki podatku dla pozostałych obywateli do 17 proc. i podniesieniu kwoty uzyskania przychodów.

Premier: Nie ma obaw, że twarde kryteria konwergencji zostaną przekroczone

Na pewno utrzymamy się w ryzach wymogów fiskalnych związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, nie ma obaw, że twarde kryteria konwergencji zostaną przekroczone.

Premier podczas konferencji powiedział, że skutki finansowe w budżecie, które pojawią się poprzez działania rządu w ramach "Piątki PiS", mogą doprowadzić do zwiększenia deficytu budżetowego w porównaniu do 2018 roku, który "w zeszłym roku był najniższy w ciągu ostatnich 30 lat". "Jeśli będzie zwiększenie (deficytu - PAP) - czy to będzie 1,2 czy 2,1, czy 1,6 - dzisiaj tak bardzo precyzyjnie nie jesteśmy w stanie określić na rok 2020, 2021" - powiedział premier na konferencji prasowej.

"Na pewno utrzymamy się w ryzach wymogów związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, na pewno będziemy wykonywali wszystkie związane z tym odpowiednie zalecenia" - powiedział szef rządu. "Nie ma obaw, iż te twarde kryteria konwergencji, jak nazywają się one w Unii Europejskiej, zostaną przekroczone" - zaznaczył Morawiecki.

Premier: Dodatkowe dochody z VAT i CIT na sfinansowanie "piątki PiS"

Sfinansowanie "piątki PiS" będzie możliwe m.in. dzięki dodatkowym dochodom budżetu z VAT i CIT - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Takim obszarem, gdzie już dzisiaj wszyscy w Europie - można powiedzieć - nam zazdroszczą jest obszar podatku VAT. W czasach naszych poprzedników średnio 120 mld zł (rocznie ściągano do budżetu - PAP), w tym roku około 180 mld zł - 60 mld zł więcej drodzy państwo. Popatrzcie, o jakich pieniądzach mówimy. Cały pakiet z +nowej piątki PiS+ to około 40 mld zł. Tymczasem z samego VAT 60 mld zł w ciągu czterech lat. Tam oczywiście kryją się już ponoszone wydatki na 500+ na drugie, trzecie dziecko, 75+, na waloryzację kwotową, na osoby niepełnosprawne ponad proporcjonalne środki niż przyrosty w budżecie i wiele innych" - podkreślił szef rządu.

Według niego dlatego założenia rządu dotyczące przyrostu ściągalności VAT powyżej trendu o "trzy, cztery, pięć, sześć miliardów złotych są założeniami ostrożnymi, konserwatywnymi".

"Jestem przekonany, że osiągniemy ten cel i że te środki pojawią się w budżecie roku 2020, 2021, bo wiemy jak zrealizować, wiemy jak walczyć z mafiami VAT-owskimi. I wiemy gdzie są zakopane te pieniądze. Nasi poprzednicy mówili, że są nie do wydobycia, a także przymykali oko na te rozliczne patologie, które tam występowały" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że pieniądze będą też pochodzić z CIT. "Tutaj mamy też kolejne uszczelnienia zaplanowane, też kilka miliardów złotych. To jest nasza walka z międzynarodowymi korporacjami o płacenie przez nie podatków w Europie. To jest jeden z obszarów, gdzie zgadzamy się bardzo mocno z naszymi przyjaciółmi z zachodniej Europy, zwłaszcza z dużych państw, że wielkie korporacje powinny płacić podatki w miejscu, gdzie prowadzą biznes" - zaznaczył premier. Zapowiedział, że rząd będzie wspólnie z europejskimi partnerami do tego dążył.

Premier zapowiedział, że pieniądze będą pochodzić także z uszczelnienia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wdrożenia e-składki, czy elektronicznych zwolnień.

Rafalska: Projekt dotyczący "Emerytury plus" - gotowy, będzie zaprezentowany w marcu

Projekt dotyczący świadczenia "Emerytura plus" jest już gotowy, zostanie zaprezentowany w marcu – poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Jedną z pięciu zaprezentowanych w lutym propozycji programowych PiS jest "trzynastka" dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł brutto.

"Osoby starsze, emeryci i renciści to grupa, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani" – powiedziała we wtorek Rafalska. Wyliczała, że w 2016 r. emeryci i renciści dostali jednorazowe dodatki; w 2017 r. był skokowy wzrost minimalnej emerytury o 13 proc. do kwoty tysiąca złotych, zaś w 2019 r. jest waloryzacja z gwarantowaną kwotą 70 zł.

"Na spotkaniach emeryci i renciści często mówili: +pani minister te świadczenia są ciągle niewysokie; jak musimy zrobić jakieś większe zakupy, drobne remonty, zapłacić zaległości, albo trafi się wesele, czy komunia wnuka, to nie mamy pieniędzy; te jednorazowe dodatki, dodatkowe świadczenie to dla nas jak manna z nieba+" – mówiła minister.

Rafalska stwierdziła, że "przyszedł moment, że możliwości budżetu są takie, że możemy to dodatkowe świadczenie sfinansować". Przekazała, że projekt zostanie zaprezentowany w marcu. "Panie premierze melduję, że może to być jutro, pojutrze, w piątek zaprezentowane, bo projekt jest gotowy" – powiedziała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła, że świadczenie "Emerytura plus" to znakomita propozycja.

Rafalska: Projekt ws. 500 plus będzie gotowy w połowie marca

Projekt dotyczący świadczenia "500 plus" także na pierwsze dziecko będzie gotowy w połowie marca - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Rafalska oceniła, że program "Rodzina 500 plus" jest programem cywilizacyjnym. Minister zapewniła, że dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa. "Jeszcze niedawno wydawało się, że niemożliwe jest wprowadzenie programu 500 plus. (...) Wystarczyło tylko zmniejszyć lukę VAT, uszczelnić systemy, uważnie przeanalizować budżet i znalazło się finansowanie na takie przełomowe programy, które budują silną polską rodzinę" - wskazała szefowa MRPiPS.

Poinformowała, że projekt dotyczący programu 500 plus zakładający wypłatę świadczenia także od pierwszego dziecka będzie gotowy w połowie marca. Zaznaczyła, że procedowanie projektu w Sejmie poprzedzą konsultacje społeczne. Rafalska dodała, że do końca kwietnia zaplanowane są prace parlamentarne nad projektem.

Szefowa MRPiPS podkreśliła też wagę współpracę z samorządami w obsłudze "500 plus". "Współpraca z samorządami jest kluczowa, żeby obsługa programu +Rodzina 500 plus+ była sprawna, a środki szybko trafiły do rodzin. Wejście w życie zmian w tym programie to 1 lipca tego roku. Wówczas rozpocznie się okres składania wniosków" - zapowiedziała minister.

Adamczyk: Rząd ma obowiązek zlikwidować wykluczenie komunikacyjne w gminach i powiatach

Rząd ma obowiązek likwidować wykluczenie komunikacyjne w gminach i powiatach. Do połowy kwietnia zakończą się prace nad ustawą przywracającą połączenia komunikacyjne tam, gdzie zostały zlikwidowane, a do połowy maja podpis złoży prezydent - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak zaznaczył Adamczyk podczas prezentacji tzw. mapy drogowej realizacji "Piątki PiS", rząd ma obowiązek likwidować wykluczenie komunikacyjne w wielu gminach i powiatach.

"Dzisiaj komunikacja w dużych miastach, w dużych aglomeracjach, jest dobrze zorganizowana (...). Ale są miejsca w Polsce, w których w sobotę i w niedzielę praktycznie ktoś, kto nie dysponuje samochodem, nie może opuścić swojej miejscowości. Dlaczego? Bo nie ma tam połączeń autobusowych w transporcie zbiorowym" - podkreślił.

Zaznaczył, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym ma dwa filary: fundusz dróg samorządowych oraz przywrócenie połączeń komunikacyjnych tam, gdzie zostały one zlikwidowane na skutek braku rentowności przewoźników. Adamczyk poinformował, że 27 lutego projekt ustawy w sprawie przywrócenia połączeń komunikacyjnych został skierowany do wpisu do prac legislacyjnych rządu.

"Już niebawem, za kilka dni, (nastąpi) ogłoszenie tego projektu. W marcu - konsultacje społeczne. Dalej przyjęcie przez Radę Ministrów - mamy nadzieję na początku kwietnia - i zdołamy to zrobić, jestem co do tego przekonany" - zapewnił. Zapowiedział, że do połowy kwietnia zakończą się prace parlamentarne. "To jest realne założenie" - ocenił.

Minister zapowiedział, że do połowy maja podpis pod ustawą ma złożyć prezydent Andrzej Duda. "I ustawa wchodzi w życie. A kiedy ustawa wchodzi w życie, realizujemy tenże drugi filar likwidacji walki z wykluczeniem komunikacyjnym naszego kraju - przywrócenie połączeń autobusowych" - mówił Adamczyk.

"Jestem przekonany, że damy radę. Że samorządy odpowiedzą na naszą propozycję, którą kierujemy szczególnie do małych miejscowości, którą kierujemy do powiatów" - podkreślił Adamczyk.

>>> Czytaj też: Polska luka w VAT spadła do poziomu Finlandii. Tak szybkiej redukcji nie było w żadnym kraju UE