Na posiedzeniu kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Putin powiedział, że obce wywiady „wszelkimi drogami” usiłowały uzyskać dostęp do tajnych danych o charakterze politycznym, gospodarczym i naukowym. Ocenił, że rosyjski kontrwywiad działał w 2018 roku „efektywnie i ofensywnie”.

Wyliczając wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji, szef państwa wymienił fakt, że „w pobliżu granic rosyjskich trwa rozszerzanie infrastruktury NATO”. Wskazał także na decyzję USA o wycofaniu się z dwustronnego układu rozbrojeniowego o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu (INF).

Oświadczył również, że kilkakrotnie w ostatnich latach wzrosła częstotliwość ataków hakerskich z zagranicy. Obiektami tych ataków były organy władzy państwowej w Rosji, firmy państwowe i operatorzy telekomunikacyjni. Putin ocenił działania hakerów jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji. Należy być przygotowanym, że ataki te będą się nasilać – ostrzegł.

Rosyjski prezydent podał także liczbę udaremnionych przez służby zamachów terrorystycznych – przez ostatnie trzy lata było to około 20 rocznie. Putin mówił o wielokrotnym spadku liczby przestępstw związanych z terroryzmem, ale – jak ocenił – liczba zamachów, którym udało się zapobiec pozostaje wysoka. Wezwał do poszukiwania nowych form i metod przeciwdziałania takim zagrożeniom.

Putin zalecił FSB reagowanie na „naruszenia praw przedsiębiorców ze strony poszczególnych przedstawicieli organów ochrony prawa”. Przypomniał, że o problemie nacisków na biznes mówił w niedawnym orędziu w parlamencie. Wypowiedzi rosyjskiego prezydenta na ten temat są uważnie śledzone od czasu aresztowania w lutym amerykańskiego biznesmena Michaela Calveya, założyciela firmy inwestycyjnej Baring Vostok działającej w Rosji od lat 90. Jednocześnie Putin wezwał w środę FSB do „aktywniejszych działań w walce z korupcją”.

>>> Czytaj też: Prezes WB Electronics: Postępowanie skierowane wyłącznie do PGZ służy eliminacji konkurencji [WYWIAD]