Ciech: Sprzedaż chlorku wapnia w okresie zimowym sięgała kilkuset ton dziennieWarszawa, 06.03.2019 (ISBnews) - Warunki zimowe wspierały sprzedaż chlorku wapnia - efektywnego zamiennika soli drogowej produkowanego przez Ciech. W okresach występowania intensywnych warunków zimowych Ciech sprzedawał nawet kilkaset ton tego produktu dziennie, do Polski i krajów europejskich, w szczególności skandynawskich, podała spółka.

Chlorek wapnia produkowany jest w zakładach sodowych w Inowrocławiu. Jego produkcja opiera się na surowcach uzyskanych w procesie produkcji sody. Grupa Ciech, która jest liderem w produkcji chlorku wapnia w Polsce, wytwarza rocznie ok. 40 tys. ton tego produktu. Oprócz Polski trafia on na rynek europejski, w tym do Skandynawii, gdzie zimą użycie soli drogowej ze względu na niskie temperatury jest
nieefektywne.

Ciech przekonuje w komunikacie, że chlorek wapnia to substancja znacznie wydajniejsza od soli drogowej, która cechuje się trzykrotnie dłuższym okresem działania, szczególnie w temperaturach niższych niż minus 6 stopni.

"Koniec zimy nie oznacza jednak okresu słabszego zainteresowania chlorkiem wapnia - substancja ta ma bowiem wiele innych
zastosowań. Chlorek wapnia absorbuje pył i kurz na drogach szutrowych i parkingach, boiskach sportowych, placach budowy czy kortach tenisowych. Służy także do osuszania gazów i cieczy w reakcjach syntezy, reguluje PH. Dodatkowo jest środkiem pomocniczym w uzdatnianiu wody. Stosuje się go również w produkcji zapraw i betonów (umożliwia betonowanie w temperaturze poniżej 0 stopni)" - czytamy w komunikacie Ciechu.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)