Warszawa, 07.03.2019 (ISBnews) - W pierwszym pełnym roku po oddaniu do użytku nowego zakładu w Chełmie, tj. w 2020 r. Grupa Recykl powinna być w stanie przerobić ponad 100 tys. ton zużytych opon, w porównaniu do ok. 80 tys. ton w 2018 roku, poinformował ISBnews prezes spółki Maciej Jasiewicz. Oznacza to wzrost o 25%.
"Jednocześnie produkcja granulatu SBR, relatywnie najbardziej marżowego produktu spółki, wzrośnie z 26 tys. ton w 2018 r. do ponad 30 tys. ton w bieżącym roku, a docelowo, w 2020 roku - nawet do 40 tys. ton. W efekcie będziemy największym producentem granulatu gumowego w tej części Europy" - powiedział Jasiewicz w rozmowie z ISBnews.
Spółka zapewnia, że budowa zakładu w Chełmie postępuje pełną parą. "Hala praktycznie już stoi. Plan jest taki, żeby w III kwartale roku była możliwość instalacji linii technologicznej i rozpoczęcia produkcji pod koniec III kwartału" - dodał szef spółki.
Całkowita wartość inwestycji to ok. 51 mln zł. "Z tego ponad 90% jest już zakontraktowane, więc nie musimy się obawiać wzrostu kosztów" - zastrzegł Jasiewicz.
Ok. 20 mln zł pochodzi z dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), 10 mln zł ze środków własnych firmy, w tym planowanej emisji akcji, o której akcjonariusze spółki mają zadecydować podczas walnego zgromadzenia, zaplanowanego na 27 marca br., a pozostałe ok. 21 mln zł pokryte zostanie finansowaniem bankowym.
"Kredyt jeszcze nie jest nam potrzebny, na razie finansujemy prace ze środków własnych. Mamy także możliwości wcześniejszego uruchomienia zaliczek dotacji z PARP" - powiedział ISBnews dyrektor finansowy Grupy Recykl Zbigniew Fleszar.
Spółki z Grupy Recykl prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz w imieniu producentów i importerów opon prowadzą rozliczenia z tytułu opłaty produktowej. Spółka jest notowana na NewConnect od stycznia 2011 r. Grupa miała 52,25 mln zł skonsolidowanych przychodów w 2018 r.
Piotr Apanowicz
(ISBnews)