Grupa Recykl inwestuje w nowe, wysokomarżowe produkty


Warszawa, 07.03.2019 (ISBnews) - Trwająca budowa nowego zakładu Grupy Recykl w Chełmie, poza zwiększeniem zdolności
produkcyjnych dotychczasowych produktów spółki, ma też pozwolić na produkcję zupełnie nowych wyrobów, o potencjalnie istotnie wyższej marży, poinformował ISBnews prezes spółki Maciej Jasiewicz.
"W Chełmie uruchomiona zostanie jedna pilotażowa linia do produkcji dodatków SMA do asfaltów, o wydajności początkowo na poziomie ok. 400 kg na godzinę. Już teraz mamy zainteresowanie tym produktem ze strony firm drogowych" - powiedział Jasiewicz w rozmowie z ISBnews.
Jak zastrzegł prezes, spółka nie zakłada na początku dużej skali przychodów ze sprzedaży innowacyjnego produktu, choć wolumen produkcji dodatków SMA ma rosnąć z każdym rokiem.
"W zależności od skali zainteresowania ze strony klientów, będziemy chcieli uruchomić podobne linie także w dwóch pozostałych naszych zakładach produkcyjnych, w Śremie i Krośnie Odrzańskim. Zakładam, że odpowiedź w tej kwestii uzyskamy w ciągu dwóch lat" - dodał Jasiewicz.
W jego ocenie, docelowa wielkość przychodów grupy ze sprzedaży dodatków SMA powinna zostać osiągnięta w ciągu najbliższych pięciu lat. Na razie spółka nie chce jednak ujawniać konkretnej wielkości.
"Na pewno dodatki do asfaltów przyczynią się do realizacji naszego planu zwiększenia przychodów o kilkadziesiąt procent do 2024 roku" - podkreśli szef spółki.
Dodatki SMA to nie jedyny nowy produkt, który będzie mógł być wytwarzany w zakładzie w Chełmie. Kolejnym jest puder gumowy, jeszcze bardziej rozdrobniony od granulatu, którego w Polsce dotąd w większej skali nikt nie produkuje.
"Może on mieć zastosowanie do produkcji zaawansowanych wyrobów gotowych, takich jak elementy branży automotive, w tym także opony. Widzimy potencjał w tym obszarze, sondujemy zainteresowanie rynku takim produktem i liczymy na organiczny wzrost popytu. Dlatego zakładamy, że w pierwszych latach zakład w Chełmie będzie produkował głównie produkty z obecnej oferty, a dodatek SMA i puder gumowy mają przede wszystkim przynieść wzrost przychodów, a zwłaszcza zysków, bo są znacznie bardziej marżowe, w kolejnych latach" - podsumowuje prezes.
Spółki z Grupy Recykl prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz w imieniu producentów i importerów opon prowadzą rozliczenia z tytułu opłaty produktowej. Spółka jest notowana na NewConnect od stycznia 2011 r. Grupa miała 52,25 mln zł skonsolidowanych przychodów w 2018 r.
Piotr Apanowicz
(ISBnews)