Prezydent USA Donald Trump ponownie zagroził w czwartek zawetowaniem rezolucji Kongresu unieważniającej stan wyjątkowy wprowadzony przez niego w związku z sytuacją na granicy z Meksykiem.

"Dzisiaj w Senacie USA duże głosowanie nad Bezpieczeństwem na Granicy i Murem (który już jest w dużej części budowany). Jestem gotowy, by zawetować, jeśli trzeba. Południowa Granica jest Narodowym Koszmarem Bezpieczeństwa i Humanitarnym, ale to może być łatwo naprawione!" - napisał Trump na Twitterze.

W czwartek senatorowie będą głosować nad rezolucją unieważniającą stan wyjątkowy i jak się oczekuje zostanie ona przyjęta, bo kilkoro senatorów republikańskich zapowiedziało, że poprze w tej sprawie Demokratów. W lutym ta deklaracja została już przyjęta przez Izbę Reprezentantów, w której Demokraci mają większość.

W praktyce ta rezolucja nie będzie miała większego znaczenia, bo jeśli Trump ją zawetuje, do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość dwóch trzecich w obu izbach Kongresu, a uzyskanie jej jest mało prawdopodobne.

W innym wpisie na Twitterze Trump nazwał Demokratów "granicznymi negacjonistami". "Oni nie chcą widzieć albo uznać istnienia śmierci, przestępstw, narkotyków i przemytu ludzi na naszej południowej granicy" - napisał.

15 lutego Trump ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego, gdy Kongres odmówił przyznania pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem, co było jedną z jego kluczowych obietnic wyborczych. Deklaracja o stanie wyjątkowym pozwala prezydentowi na ominięcie Kongresu i użycie do budowy muru budżetu wojskowego.

>>> Czytaj też: Czy USA dokonają inwazji na Wenezuelę? Oto strategia Waszyngtonu [OPINIA]