JSW planuje aktualizację strategii do końca 2019 roku


Warszawa, 15.03.2019 (ISBnews) - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jeszcze w 2019 roku dokona aktualizacji obowiązującej strategii grupy, zapowiedział prezes Daniel Ozon.
"Do końca roku zrobimy aktualizację strategii, tylko musimy poczekać na dwa istotne zdarzenia, które będą miały miejsce w najbliższych miesiącach" - powiedział Ozon na konferencji prasowej.
Jak wyjaśnił, pierwsze z nich to decyzja walnego zgromadzenia spółki w sprawie zakupu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz), co nastąpi jeszcze w marcu br.
Drugie to decyzja w sprawie przejęcia aktywów Prairie Mining. "Widzimy sens dalszych rozmów w tej sprawie, do końca kwietnia chcemy podpisać termsheet w zakresie przejęcia kontroli nad aktywami tej spółki" - podkreślił prezes JSW.
Według niego, kopalnia Dębieńsko może zwiększyć produkcję spółki o 0,5 mln ton rocznie bez budowy szybu, a o 2-2,5 mln ton rocznie w porównaniu do poziomu zakładanego w strategii przy założeniu budowy szybu.
"Z kolei w przypadku kopalni Jan Karski doradcy przygotowują właśnie niezależne wyceny" - dodał Ozon.
Obecna strategia JSW na lata 2018-2030 zatwierdzona została przez radę nadzorczą spółki w grudniu 2017 roku. Zakłada ona w tym czasie m.in. średnio 30% marży EBITDA, nakłady inwestycyjne i kapitałowe na poziomie ok. 18,9 mld zł oraz zwiększenie wydobycia węgla do poziomu powyżej 18 mln ton na koniec okresu.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.
(ISBnews)