"Reguła wydatkowa jest też ważna, w kontekście przygotowania wieloletniego programu finansowego. (...) Reguła jest tym instrumentem, który pozwala na to, żeby w bezpieczny sposób prowadzić politykę fiskalną i jesteśmy przekonani, że w ramach reguły wydatkowej, wszystkie ostatnio zaprezentowane działania fiskalne są możliwe do zmieszczenia. Szczególnie te działania, o których warto pamiętać, to rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, jednorazowa świadczenie dla emerytów, kontynuacja obniżenia klina podatkowego i odbudowa połączeń autobusowych" - powiedział Skiba.

Zaznaczył, że reguła wydatkowa jest tą zasadą, która pozwoli sfinansować wszystkie ogłoszone programy w roku 2020 i kolejnych.

Wiceminister finansów powiedział, że w MF trwają analizy ws. sposobu sfinansowania programów z tzw. piątki Kaczyńskiego. "Jeśli chodzi o te wszystkie działania, jest prowadzona analiza, w jaki sposób przeprowadzić finansowanie, aby zmieścić się w ramach reguły wydatkowej, ale istnieje przekonanie, ze jest to możliwe. (...) Są prowadzone analizy związane z oszczędnościami, które pozwolą na realizację tych programów" - powiedział.

"Poszukiwane są też nowe źródła dochodu, takie jak podatek cyfrowy czy split payment. Są prowadzone analizy w zakresie nieprawidłowości systemowych, związanych z poprawą ściągalności w zakresie zakładu ubezpieczeń społecznych. (...) Na horyzoncie zidentyfikowane są również dochody jednorazowe, o których warto pamiętać. Tak jak w roku poprzednim istnieje do wykorzystania pula środków związana z uprawieniami CO2 , które w naturalny sposób nie trafią do budżetu państwa, ale istnieje swoboda decyzyjna w tym zakresie o wyraźnie kilku miliardowej wartości" - dodał.

>>> Czytaj też: Polska nie musi płacić odszkodowania inwestorowi. Wypłatę wstrzymał szwedzki Sąd Najwyższy