Według zapowiedzi chińskich władz w trzydniowym forum w Pekinie będzie uczestniczyło 37 szefów państw i rządów, w tym z Rosji, Włoch, Czech, Austrii, Węgier, Grecji, Portugalii, Szwajcarii, Białorusi, Serbii i Pakistanu. Spodziewany jest udział łącznie 5 tys. delegatów ze 150 krajów i organizacji międzynarodowych.

Lansowany przez prezydenta Chin XI Jinpinga globalny projekt logistyczny Pasa i Szlaku (BRI) zakłada finansowanie, modernizację i budowę szlaków transportowych łączących Chiny z innymi krajami. Oficjalnie celem inicjatywy jest rozwój międzynarodowego handlu, ale zdaniem krytyków służy ona ekspansji chińskich wpływów i wiąże się z ryzykiem wpadania biedniejszych państw w „pułapkę zadłużenia”.

Minister Liu Kun zapewnił w swoim czwartkowym wystąpieniu, że Chiny utworzą mechanizm analizy zdolności obsługi długu związanego z projektami w ramach BRI, aby zapobiegać ryzyku zadłużenia. Zaprosił chińskie instytucje finansowe, kraje uczestniczące w inicjatywie i agencje międzynarodowe do korzystania z tego mechanizmu w celu lepszego zarządzania długiem.

W podobnym tonie wypowiadał się w czwartek również szef chińskiego banku centralnego Yi Gang. „Powinniśmy usprawnić zarządzanie długiem i ryzykiem. Powinniśmy obiektywnie i w pełni zrozumieć problemy zadłużenia krajów rozwijających się” - oświadczył Yi podczas forum w Pekinie.

Reklama

Szef Ludowego Banku Chin (LBCh) dodał, że przy realizacji projektów inwestycyjnych w ramach BRI używane będą lokalne waluty, by zmniejszyć ryzyko związane z ich wymianą. Chiny będą się kierować zasadami rynkowymi i korzystać z komercyjnych funduszy przy finansowaniu projektów, a także zwiększą ich przejrzystość – zapewnił.

W marcu do Inicjatywy Pasa i Szlaku przystąpiły Włochy, które jako pierwszy kraj grupy G7 formalnie poparły ten chiński projekt. Inicjatywa wzbudza krytykę szczególnie ze strony USA, które wysłały na forum w Pekinie delegację niskiego szczebla.

Z Polski do Pekinu przybyły delegacje ministerstwa finansów i Najwyższej Izby Kontroli (NIK), które uczestniczą w forach tematycznych w ramach Forum Pasa i Szlaku. Delegacjom przewodzi odpowiednio wiceminister finansów Marian Banaś i wiceprezes NIK Wojciech Kutyła.

>>> Czytaj też: Szewc bez butów chodzi. Wenezuela importuje ropę naftową