We wtorek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała o podpisaniu umowy na rewitalizację linii towarowej nr 171 w stacji Sosnowiec Dańdówka, wraz z przebudową urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

W ramach projektu m.in. zostaną wymienione tory, przebudowane urządzenia sterowania ruchem oraz sieć trakcyjna. 17 rozjazdów zostanie wyposażonych w system elektrycznego ogrzewania, dzięki któremu w zimie nie będzie problemów ze sprawnym przejazdem składów. O bezpieczeństwo zadbają dyżurni ruchu w nowoczesnej nastawni.

Przedsięwzięcie przewiduje też przebudowę nastawni w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej Wschodniej oraz na niedalekim posterunku Kozioł - także tam wymienione będą urządzenia sterowania ruchem.

Linia 171 jest szlakiem towarowym łączącym Dąbrowę Górniczą Towarową z posterunkiem Panewnik, między Katowicami Muchowcem a Rudą Śląską Kochłowicami. Jej rewitalizacja usprawni wywóz towarów z Górnego Śląska w głąb kraju i do bałtyckich portów.

Reklama

"Dzięki nowym torom, rozjazdom, sieci trakcyjnej i urządzeniom sterowania ruchem kolejowym pociągi pojadą szybciej. Prędkość na stacji wzrośnie do 80 km na godzinę - zwiększy się przepustowość linii, którą pojedzie więcej pociągów" - podała we wtorek kolejowa spółka.

Inwestycja jest częścią projektu obejmującego prace na południowo-wschodniej kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego wraz z przyległymi odcinkami. Prace odbywają się w systemie „projektuj i buduj”. Wartość przedsięwzięcia, które ma być ukończone w 2021 roku, przekracza 61 mln zł.(PAP)

autor: Marek Błoński