TXM zamknie łącznie ponad 120 nierentownych sklepów w Polsce i za granicą


Warszawa, 10.06.2019 (ISBnews) - TXM planuje sukcesywne zamknięcie mniej rentownych sklepów w Polsce i za granicą oraz osiągnięcie docelowo około 250 placówek pod koniec tego roku, poinformował p.o. prezesa Bogusz Kruszyński. Na koniec I kw. 2019 r. łączna liczba placówek TXM wynosiła 375, z tego 44 za granicą.
"Łącznie z tymi zamknięciami, które wcześniej zapowiadaliśmy chcemy zamknąć około 80 sklepów TXM w kraju i wszystkie za granicą. Myślę, że do końca lipca wygasimy naszą działalność w Rumunii i na Słowacji" - powiedział Kruszyński podczas konferencji.
Dodał, że w tym roku zapewne ok. 60 sklepów TXM uda się stosunkowo szybko zamknąć w ciągu roku, a część być może będzie musiała poczekać na wygaśnięcie umów lub ich renegocjacje.
Zdaniem Kruszyńskiego, wraz z redukcją innych kosztów związanych z logistyką, kosztów ogólnego zarządu i zmniejszeniu budżetu reklamowego spółka wejdzie na drogę rentowności.
"Po zmniejszeniu liczby sklepów sprzedaż z m2 wzrośnie. W naszej opinii, import dodaje do marży zawsze kilka punktów procentowych, a dzięki akredytywom, jakie mamy jesteśmy w stanie utrzymać import na poziomie 1/3 oferty sieci" - dodał Kruszyński.
Wraz z redukcją sieci ma trwać także optymalizacja asortymentowa. "Tak, aby w 2020 roku już każdy miesiąc roku był dobrze przez nas przeanalizowany pod tym kątem" - podkreślił p.o. prezesa.
W maju br. W TXM została rozpoczęta restrukturyzacja w formie przyspieszonego postępowania układowego i do 20 września spółka musi przedstawić m.in.: listę wierzytelności i wierzycieli, plan restrukturyzacji i propozycje układowe.
"Jestem optymistą i myślę, że w połowie lipca będziemy chcieli już mieć tą układankę poukładaną i przedstawić wszystko w szczegółach. Sąd po otrzymaniu listy wierzycieli rozpocznie wysyłkę kart do głosowania, a jest ich około 960. Sądzimy, że ten proces głosowania może potrwać około 2 miesięcy" - dodał Kruszyński w rozmowie z dziennikarzami.
Według niego, Redan jak i Concordia (znaczący akcjonariusz TXM) nie mają planów ewentualnego zwiększenia zaangażowania w TXM.
Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM textilmarket - drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r. Redan opiera się na dwóch filarach: dyskontowym (sieć sklepów Textilmarket) oraz modowym (marki Top Secret, Troll oraz - od 2011 r. - Drywash). Od 2003 roku spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.
(ISBnews)