"Jutro na terenie ośrodka nuklearnego w Araku irańska Organizacja Energii Atomowej ogłosi kroki przygotowawcze, które zostały podjęte w celu dalszego zmniejszenia zobowiązań Teheranu wynikających z umowy" - podała agencja Tasnim, nie powołując się na żadne źródła.

Według agencji tymi krokami będą: zwiększenie zapasów wzbogaconego uranu oraz produkcja ciężkiej wody w ośrodku w Araku.

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z zawartego w 2015 r. porozumienia z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 r. i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych.

Iran zapowiedział w maju, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, w ciągu 60 dni zacznie wzbogacanie uranu.

Napięcie między Iranem a Stanami Zjednoczonymi wzrosło w ostatnich dniach jeszcze bardziej w wyniku ataku na dwa tankowce, do którego doszło w Zatoce Omańskiej. USA oskarżyły o ich przeprowadzenie wojska irańskie, jednak Teheran temu zaprzecza.

>>> Czytaj też: Hongkong: Kolejne masowe demonstracje przeciw ekstradycji do Chin