W latach 2007–2008 Ciolos był ministrem rolnictwa Rumunii, od 2010 do 2014 roku komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej kierowanej przez Jose Manuela Barroso, a od listopada 2015 do stycznia 2017 roku premierem Rumunii.

W środowym głosowaniu Ciolos wygrał dzięki poparciu delegacji Macrona oraz hiszpańskiej liberalnej partii Ciudadanos. Jak informują media, Rumun ma silne powiązania z Francją. Poparło go 65 członków frakcji, 41 było przeciwko.

"Jestem wdzięczny wszystkim kolegom z Odnówmy Europę za zaufanie i wsparcie. Odnówmy Europę to więcej niż trzecia co do wielkości grupa Parlamentu Europejskiego, to nowa nadzieja dla Europy i dla wszystkich Europejczyków" - napisał na Twitterze Ciolos po wyborze na stanowisko.

Reklama

Rumun przejmie je od Belga Verhofstadta, który jest wymieniany jako potencjalny kandydat na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

W wyborach na szefa frakcji Ciolos wygrał z Holenderką Sophie in ’t Veld, która była liderką frakcji w ubiegłej kadencji PE i blisko współpracowała z Verhofstadtem. Inny potencjalny kandydat, Szwed Fredrick Federley, we wtorek wycofał się z wyścigu o szefowanie frakcji.

Odnówmy Europę to trzecia frakcja w PE, licząca 108 europosłów.

Wcześniej szefa frakcji wybrała największa grupa w europarlamencie - Europejska Partia Ludowa. Został nim Manfred Weber (CSU). We wtorek na czele frakcji Socjalistów i Liberałów stanęła Hiszpanka Iratxe Garcia (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, PSOE). W środę swoich przewodniczących ma wybrać też frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Kandydatami do współprzewodniczenia są Ryszard Legutko (PiS) i Włoch Raffaele Fitto (Bracia Włoch).