"Ponad sto samolotów i śmigłowców jednostek lotniczych 4. armii sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej przeprowadziło atak rakietowo-bombowy na cele leżące na czterech poligonach lotniczych na Krymie i Kubaniu" - podały służby prasowe. W ćwiczeniach wzięły udział myśliwce Su-30SM, Su-27SM3, bombowce S-34 i Su-24M, samoloty szturmowe Su-25SM oraz śmigłowce: Mi-28N, Ka-52, Mi-35, i Mi-8AMTSz.

Po udanym wykonaniu zadań szkoleniowo-bojowych maszyny wróciły na miejsca stałej dyslokacji.

Wcześniej żołnierze wojskowych jednostek lotniczych stacjonujących w obwodach: wołgogradzkim i rostowskim oraz na Kubaniu przeprowadzili ćwiczenia z zakresu wyprowadzania samolotów spod ataku na miejsca ich stałej dyslokacji, odparcia ataków rakietowych i przerzucenia na inne lotniska.

Południowy Okręg Wojskowy obejmuje obwody południowej Rosji, w tym pogranicze z Ukrainą i republiki północnokaukaskie, a także bazy rosyjskie poza granicami kraju - w Abchazji, Osetii Południowej i Armenii. W 2008 roku, po krótkiej wojnie z Gruzją, Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. W 2014 roku, po anektowaniu Krymu Ukrainie, Rosja włączyła do swego Południowego Okręgu Wojskowego również ten półwysep.