Jak dowiedziała się Europa Press Borrell, zrzeknie się oficjalnie urzędu w środę o godz. 15 w Brukseli. Argumentem przemawiającym za niespodziewaną decyzją Borrella ma być rzekomo jego chęć skoncentrowania się na kierowaniu hiszpańskim MSZ.

Europa Press, powołująca się na źródła bliskie Borrellowi, zaznacza jednak, że zrzeczenie się mandatu eurodeputowanego nie przekreśla ostatecznie szansy na objęcie przez hiszpańskiego polityka funkcji komisarza UE.

"Najbliższy weekend będzie decydujący dla Borrella w Brukseli. Rząd Hiszpanii broni opcji, że polityk ten jest jego głównym kandydatem do urzędów unijnych. Mimo tego, od zeszłego tygodnia gabinet (premiera Pedro Sancheza) informuje, że ma też innych kandydatów" - podała Europa Press.

Krótko po ogłoszeniu wyników wyborów do PE z 26 maja komentatorzy wskazywali na Borrella jako głównego kandydata Madrytu do jednego z najważniejszych stanowisk w nowej Komisji Europejskiej.

Dzienniki "El Pais" i "El Mundo", powołując się na źródła rządowe, pisały w połowie czerwca, że premier Sanchez widziałby Borrella na stanowisku szefa unijnej dyplomacji. Później informowały, że innym możliwym stanowiskiem jest urząd komisarza ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł.

Reklama

Atutem 72-letniego Borrella jest jego bogate doświadczenie w polityce zagranicznej, m.in. pełnienie od lipca 2004 r. do stycznia 2007 r. urzędu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a także mocna, zdaniem hiszpańskiej prasy, pozycja premiera Sancheza w Brukseli.

Pochodzący z Katalonii Josep Borrell, z wykształcenia inżynier aeronautyki, pełnił w hiszpańskich rządach trzykrotnie funkcję ministra. Poza szefowaniem hiszpańskiemu MSZ był m.in. odpowiedzialny za resort robót publicznych i transportu, a także środowiska.

Według dziennika "El Espanol" innymi kandydatami Madrytu na unijnych komisarzy są minister gospodarki Nadia Calvino oraz minister środowiska Teresa Ribera.

Wydawana w Madrycie gazeta twierdzi też, że na liście potencjalnych hiszpańskich kandydatów do nowej KE jest także nazwisko szefa resortu rolnictwa Luisa Planasa. Jego atutem jest, zdaniem dziennika, duże doświadczenie w polityce europejskiej.

Marcin Zatyka (PAP)