W ostatnich dniach mediach informowały, że w przyszłym roku nastąpi rekordowa podwyżka składek ZUS płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. "Rzeczpospolita" napisała w czwartek, że od stycznia przyszłego roku 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci miesięcznie nawet 120 zł więcej składek niż obecnie.

W związku z tym, że rząd prognozuje wzrost przeciętnych pensji Polaków w kolejnym roku (wzrosnąć ma też minimalne wynagrodzenie – z 2250 zł w 2019 r., do 2450 zł w przyszłym) automatycznie wzrośnie też podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. "To normalna konsekwencja prognozowanego wzrostu wynagrodzeń"– wskazało MRPiPS.

W czasie konferencji prasowej szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz była pytana przez dziennikarzy m.in. o to, czy rozpocznie z organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców dyskusję na temat zmiany systemu ZUS.

"Tę dyskusję, na pewno poważną, mamy przed sobą. To pewnie dyskusja, którą powinniśmy rozpocząć na początku przyszłej kadencji" – stwierdziła Emilewicz. Dodała, że jest to "na pewno temat, nad którym warto się pochylić, o którym warto dyskutować".

"Tutaj na pewno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie inicjatorem takiej dyskusji" – wskazała minister.

Dodała, że dyskusja taka powinna rozpocząć nie w trybie "strażaka, który jedzie do pożaru, ponieważ coś nagle gwałtownego ma miejsce, tylko dlatego, że zmienia się struktura społeczna". (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski