Biały Dom zaprezentował w ub. tygodniu plan mający na celu wzmocnienie i rozwój gospodarek Palestyny i sąsiednich krajów arabskich, który przewiduje przeznaczenie na ten cel 50 mld dolarów. Dodatkowo 5 mld dolarów miałoby zostać przeznaczone na budowę korytarza transportowego, który połączyłby Zachodni Brzeg ze Strefą Gazy.

W rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu szczytu G20 w Japonii, Erdogan poinformował ponadto, że przywódcy Rosji, Iranu i Turcji odbędą w lipcu spotkanie na szczycie aby przedyskutować sytuację w Syrii.

Erdogan zapowiedział, że dostawy rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 do Turcji rozpoczną się w ciągu 10 dni. Jak relacjonowała NTV, Erdogan, który podczas szczytu odbył dwustronne spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, wyraził przekonanie, że rozbieżności wokół systemu S-400 "zostaną bez problemu przezwyciężone" oraz, że Trump podziela stanowisko Turcji w tej sprawie.

Wcześniej Stany Zjednoczone występowały przeciwko dostawom systemu S-400 do Turcji obawiając się, że groziłoby to ujawnieniem tajemnic konstrukcyjnych ich myśliwców F-35, których Turcja jest zarówno nabywcą jak i częściowym producentem.

Waszyngton groził sankcjami gdyby doszło do zakupu rosyjskiej broni, ale według Erdogana Trump zapewnił go, że sankcji nie będzie.

>>> Czytaj także: Historyczny moment. Trump spotkał się z Kim Dzong Unem w Korei Północnej