Gdy tylko pojawiały się nieoficjalne informacje o jej możliwej nominacji, krytycy od razu zaczęli wytykać Lagarde, że nie jest ani bankierem centralnym, ani ekonomistką, zatem jej kompetencje do szefowania Europejskiemu Bankowi Centralnemu są ograniczone.

Lagarde to prawniczka z wykształcenia, specjalizująca się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu, a przede wszystkim praktykę ostatnich ośmiu lat, gdy kierowała Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Wprawdzie instytucja ta nie zajmuje się polityką monetarną, ale przez dostarczanie pomocy finansowej popadającym w tarapaty krajom zabiega o stabilizowanie światowej gospodarki. Gdy Lagarde kierowała Funduszem, był on między innymi zaangażowany w pomoc dla Grecji i dostarczał jej w czasie kryzysu wsparcia merytorycznego i kroplówki finansowej. MFW był też wtedy mniej pryncypialnie nastawiony do kwestii umorzenia części greckich długów niż kraje strefy euro z Niemcami na czele.

"Jeśli Lagarde zostanie zatwierdzona, będzie pierwszym szefem EBC bez żadnego doświadczenia w polityce pieniężnej. Uważamy, że jej doświadczenie w zarządzaniu, w tym jako przewodniczącej MFW, pomoże jej kierować EBC" - ocenił w komentarzu przesłanym PAP dyrektor ds. inwestycji UBS Global Wealth Management Mark Haefele.

63-letnia dziś Lagarde na początku lat 80. rozpoczęła współpracę z amerykańską kancelarią prawną Baker & McKenzie, gdzie w ciągu 25 lat przeszła wszystkie szczeble kariery. W 1999 roku jako pierwsza kobieta stanęła na czele rady zarządzającej firmy. Pod jej kierownictwem firma Baker & McKenzie zwiększyła przychód o połowę. Francuzka była też pierwszą kobietą na czele MFW, a jesienią, gdy obejmie stanowisko, będzie pierwszą kobietą kierującą Europejskim Bankiem Centralnym.

W 2005 roku weszła do rządu Dominique'a de Villepina, w którym odpowiadała za handel zagraniczny. Następnie, po objęciu prezydentury przez Nicolasa Sarkozy'ego, na miesiąc objęła tekę ministra rolnictwa i rybołówstwa, po czym w czerwcu 2007 roku stanęła na czele resortu gospodarki, finansów i przemysłu. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów nie tylko we Francji, ale także w krajach G7.

Była szefową resortu finansów w latach jednego z największych kryzysów gospodarczych od czasów II wojny światowej. Dała się poznać jako zwolenniczka ściślejszego międzynarodowego nadzoru i wzmocnienia zarządzania gospodarczego w UE. Lagarde jest oceniana jako wytrawna negocjatorka o talencie dyplomatycznym i zwolenniczka "umiarkowanego liberalizmu". "Liberalizm to kwestia prawidłowo stosowanych zasad" - zwykła mawiać.

W 2009 roku dziennik "Financial Times" uznał ją za najlepszego ministra finansów w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku magazyn "Forbes" umieścił ją na trzecim miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet świata, za Angelą Merkel i Theresą May.

Eksperci wskazują, że jej głównym zdaniem w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro. Nie jest to proste zdanie, biorąc pod uwagę to, że główna stopa procentowa EBC wynosi już -0,4 proc.

Lagarde jako 15-latka została wicemistrzynią Francji w pływaniu synchronicznym. Jest znana z elegancji. Ma dwóch dorosłych już synów. Jest wegetarianką i nie pije alkoholu.

>>> Czytaj też: Włoski socjalista David Sassoli - oto nowy szef europarlamentu