W swym przemówieniu Trump położył szczególny nacisk na osiągnięcia w sferze stanowienia demokracji: zniesienie niewolnictwa, przyznanie praw wyborczych kobietom i walkę z rasizmem, której symbolem jest - jak podkreślił Trump - działalność lidera ruchu praw obywatelskich, Martina Luthera Kinga Jr.

Prezydent USA wskazał też na amerykańskie osiągnięcia w dziedzinie naukowej i wkład USA w rozwój nowoczesnych technologii. W tym kontekście wspomniał o wynalazkach Thomasa Alvy Edisona, lądowaniu na Księżycu oraz rozwoju technologii cyfrowych.

O wielkości Ameryki, której waszyngtońskie uroczystości, mają złożyć hołd, świadczą również amerykańskie zdobycze cywilizacyjne: jazz, musical, Rythm & Blues, amerykańskie filmy i literatura - powiedział Trump.

Przemówienie prezydenta USA jest przerywane pokazami lotniczymi. Jak zwykł czynić podczas innych uroczystości, prezydent Trump zaprasza na trybunę, skąd przemawia, różnych gości, których chce przybliżyć Amerykanom, by pokazać wielkość Ameryki.

Obchody mają bardzo spektakularny charakter. Biały Dom, który nie szczędził środków na organizację "Salutu dla Ameryki" jest krytykowany za przygotowywane z pompą, kosztowne uroczystości patriotyczne. Padały zarzuty, że Trump uczynił z tego wydarzenia motyw swojej kampanii wyborczej.

>>> Czytaj też: Wielka siła czy wielka słabość USA? Zobacz, co ujawnia kryzys wokół Iranu [OPINIA]