Podczas poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadły o 0,75 proc. (45 USD) do 6.019 USD/t.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump odbył konsultacje z CEO największych amerykańskich spółek technologicznych (m.in. Alphabet, Intel, Qualcomm, Broadcom), w celu ustalenia dalszych działań ws. złagodzenia restrykcji nałożonych na chiński koncern Huawei oraz wznowienia możliwości sprzedaży produktów z USA chińskiej firmie.

Według rzecznika Białego Domu Judda Deerego, "prezesi spółek wnosili o przyznanie terminowych decyzji licencyjnych ws. Huawei od Departamentu Handlu, na co prezydent się zgodził".

Reklama

Wcześniej władze USA zapowiedziały, że firmy z USA będą mogły uzyskać pozwolenie na sprzedaż swoich produktów chińskiemu koncernowi technologicznemu Huawei, o ile nie będzie to stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Media spekulują, że ewentualne złagodzenie polityki wobec chińskich firm może napotkać opór w Kongresie USA.

Możliwość czasowego ograniczenia restrykcji wobec koncernu Huawei stanowi część ustaleń ze szczytu G20 między prezydentem USA i Chin. Oczekuje się, że Chiny odpowiedzą na takie działania administracji USA wznowieniem zakupów amerykańskich płodów rolnych.

W czwartek przedstawiciele USA i Chin odbyli rozmowę telefoniczną ws. relacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata.

"Rozmowy są do tego stopnia zaawansowane, że zorganizowanie spotkań twarzą w twarz ma dla nas sens" - powiedział sekretarz handlu USA Steven Mnuchin po odbyciu rozmowy z przedstawicielami Chin.

Zapasy miedzi na LME spadły o 725 ton do 295.725 ton.

>>> Czytaj też: Finanse UE po polsku. Będziemy mieli wiceszefa w Europejskim Banku Inwestycyjnym