„Połocktransnafta zakończyła kolejny etap karty drogowej w ramach oczyszczania rurociągu na terytorium Białorusi. Ropa, która nie spełnia norm, została przemieszczona z odcinka Uniecza-Połock 2 do rurociągu Surgut-Połock w kierunku Rosji” – poinformował we wtorek Michaił Barawy.

„Dzięki zakończeniu tego etapu można transportować ropę do rafinerii Naftan w Nowopołocku przez dwie nitki magistrali Uniecza-Połock” – dodał.

Czysta ropa 23 lipca o godz. 10.30 czasu miejscowego dotarła do węzła dystrybucyjnego w Połocku.

Wcześniej informowano o oczyszczeniu południowego odcinka Przyjaźni na Białorusi, którego operatorem jest Homeltransnafta.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały czasowo PERN, ukraińska Ukrtransnafta, a także białoruski operator.

Białoruś, która realizuje obecnie uzgodnioną z Rosjanami „mapę drogową” oczyszczania swoich rurociągów, domaga się od Moskwy rekompensaty za straty spowodowane przez zanieczyszczenia.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)