"PKO Bank Polski jest największym płatnikiem podatku CIT w kraju - wynika z opublikowanej przez Ministerstwo Finansów listy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody w 2018 roku przekroczyły 50 mln euro. Tylko z tytułu tego podatku bank wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ponad 1,3 mld zł. Łącznie, z tytułu różnego rodzaju podatków, grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego zasiliła w ubiegłym roku budżet centralny i budżety samorządów lokalnych kwotą 3,5 mld zł" - czytamy w komunikacie banku.

W 2018 roku podmioty grupy kapitałowej PKO BP prowadzące działalność na terenie Polski odprowadziły do budżetu centralnego m.in. 1,6 mld zł podatku CIT, 950 mln zł z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych zwanego potocznie podatkiem bankowym, 310 mln zł podatku dochodowego od osób fizycznych, 326 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, 129 mln zł z podatku od towarów i usług oraz 77 mln zł z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, wymieniono w materiale.

"PKO Bank Polski od stu lat wspiera rozwój naszego kraju finansując zarówno potrzeby osób indywidualnych, jak i działalność polskich przedsiębiorstw. Wypracowując z roku na rok coraz wyższe zyski, generujemy także istotne kwoty, które zasilają budżet państwa i budżety lokalne. Wypełniając zobowiązania fiskalne przyczynia się w ten sposób do wspierania ważnych projektów inwestycyjnych i społecznych realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym" - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, cytowany w komunikacie.

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, PKO BP odprowadził za ub.r. 1 380,12 mln zł podatku CIT, PKN Orlen - 866,83 mln zł, Bank Pekao - 710,89 mln zł, Santander Bank Polska - 707,74 mln zł oraz ING BSK - 670,67 mln zł.

Kolejne miejsca na liście największych płatników CIT za ub.r. zajęli: Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci Biedronka) z podatkiem w wysokości 510,68 mln zł, mBank - 503,03 mln zł, Alior Bank - 422,88 mln zł, Volkswagen Leasing - 302,43 mln zł oraz Mondi Świecie - 266,95 mln zł.

>>> Czytaj też: Nierówność i majątki najbogatszego 1 procenta nie są złem wcielonym [OPINIA]