Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,18 USD, po wzroście ceny o 0,54 proc. W środę ceny ropy spadły o 1,6 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,48 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,47 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 10,84 mln baryłek, czyli o 2,4 proc. do 445,04 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Rynek oczekiwał spadku zapasów o 4,26 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,23 mln baryłek, czyli o 0,1 proc. do 232,53 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,61 mln baryłek, czyli o 0,5 proc. do 136,82 mln baryłek - podał DoE.

„Zazwyczaj to czynniki podażowe napędzają rynek ropy, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy to strona popytowa jest w centrum uwagi. (...) Nie powinniśmy się obawiać o niepewność na rynkach, tylko o słaby stan wielu gospodarek, o którym mówią nam kluczowe dane PMI z przemysłu" - powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w Vanguard Markets.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 50,0 pkt. wobec 50,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w pierwszym wyliczeniu.

Na rynku pojawiły się też wstępne wyliczenia PMI dla przemysłu w krajach strefy euro za lipiec. W Niemczech PMI wyniósł w VII jedynie 43,1 pkt., po spadku z 45,0 pkt. w czerwcu. Analitycy oczekiwali 45,2 pkt.

Utrzymuje się też napięcie na Bliskim Wschodzie.

Wielka Brytania zdementowała podaną w środę przez półoficjalną irańską agencję Tasnim informację, że wysłała do Iranu mediatora na rozmowy w sprawie uwolnienia pływającego pod brytyjską banderą tankowca, który Irańczycy zatrzymali 19 lipca w cieśninie Ormuz.

"Nic nam nie wiadomo o jakichkolwiek osobach wysłanych do Iranu w charakterze mediatorów" - powiedziało agencji Reutera źródło w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Agencja Tasnim powołała się na Mohammada Mohammadiego-Golpajedżaniego, szefa biura najwyższego przywódcy duchowego Iranu ajatollaha Alego Chameneia.

„Na rynku ropy mamy do czynienia z przeciąganiem liny między cięciami produkcyjnymi OPEC+, napięciem politycznym w Zatoce Perskiej a niedawnym spadkiem zapasów ropy naftowej oraz obawami o perspektywy dla globalnego wzrostu PK i spadkiem dynamiki produkcji w USA” - powiedział Hue Frame, dyrektor zarządzający w Frame Funds.

>>> Czytaj też: Stalowe łzy hutników. Europejski kryzys, na którym korzystają Rosja i Chiny