Podczas poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 8 USD do 6.007 USD/t.

Rada Prezesów EBC pozostawiła w czwartek bez zmian podstawowe stopy procentowe.

EBC poinformował, że rozważa wprowadzenie nowego programu aktywów netto. Według EBC stopy proc. "pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przynajmniej do pierwszego półrocza 2020 r".

„Sektor usług oraz budownictwa wykazuje żywotność, ale jednocześnie perspektywy dla wzrostu gospodarczego robią się coraz gorsze, zwłaszcza w przemyśle. Perspektywy stają się coraz gorsze zwłaszcza w tych krajach, w których przemysł odgrywa bardzo ważną rolę" - dodał Draghi.

Według analityków Fitch Solutions miedź może spaść do 3.000 USD za tonę w przypadku, gdyby światowa gospodarka wpadła w recesję.

Wpływ recesji na ceny byłby „bardzo znaczący”, bez ostrego odbicia, biorąc pod uwagę bardziej ostrożne podejście Chin do bodźców polityki monetarnej - podaje Fitch Solutions.

W ocenie analityków ceny miedzi mogą znaleźć się w przedziale 5.000-5.400 USD za tonę w przypadku wzrostu ryzyka wystąpienia recesji i pogorszenia się sentymentu, a gdy recesja będzie już nieuchronna, to ceny mogą spaść do 2.800-3.200 USD/t.